Mersin’de ulaşıma yine zam!

Mersin’de ulaşıma yine zam! mansetci.com

Mersin’de yeni gelen zamlarla ulaşım minibüs için öğrenci 6 TL, sivil 8 TL olarak belirlendi.


Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlarla beraber toplu taşıma araçları da payına düşeni aldı. Son olarak mart ayında gelen zamlardan sonra belediye otobüsleri için öğrenci 2 TL’den, 3 TL’ye, sivil 4,75 TL’den 7 TL ‘ye, minibüsler de ise öğrenci 4,50 TL’den 6 TL’ye, sivil 6 TL’den 8 TL’ye yükseldi.

Mersin Mercek’te yer alan habere göre; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, geçtiğimiz hafta sonu minibüs ve halk otobüsü oda ve dernek yöneticileriyle bir araya gelmiş, görüşmede akaryakıta gelen üst üste zamlar nedeniyle ulaşım ücretlerine zam yapılması değerlendirilmişti. Değerlendirmelerden sonra belirlenen zam teklifleri, pazartesi günü Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne (UKOME) sunuldu. Toplantıda kabul edilen zam teklifleriyle beraber yeni ulaşım ücretleri belirlendi. Zamlı tarifeye göre minibüslerde sivil yolcu ücreti 8 lira öğrenci ücreti ise 6 lira oldu. Belediye otobüslerinde ise sivil yolcu ücreti 7 lira, öğrenci ücreti 3 lira, abonman öğrenci ücreti ise Seçer’in sözünü verdiği gibi 1 lirada kalacak.

Ulaşıma gelen zamları değerlendiren Mersin Minibüsçüler Odası Başkanı Hacı Veli Çelik, akaryakıta gelen zamlar sebebiyle ulaşıma yeni zam tarifesine geçildiğini söyledi. Çelik, yeni zam taleplerini Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nce (ESOB) kabul görülüp Valiliğin onayıyla beraber yürürlüğe gireceğini belirterek, “minibüsler için yeni zam tarifesi öğrenci için 6 TL, sivil için 8 TL olarak belirlendi” dedi. Yeni zam tarifesine geçen bir diğer ulaşım aracının da belediye otobüsleri olduğunu söyleyen Çelik, “Belediye otobüsleri için yeni zam tarifesi öğrenci için 3 TL, sivil yolcu için de 7 TL olacak. Cuma gününe kadar yeni zam tarifesi uygulanacaktır” açıklamalarında bulundu.