Deniz Poyraz ölümünün birinci yılında anıldı

Deniz Poyraz ölümünün birinci yılında anıldı mansetci.com

HDP Mersin Kadın Meclisi, Deniz Poyraz’ı katledilişinin birinci yıl dönümünde andı.


Kadından Haber’den Fatoş Sarıkaya’nın haberine göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Kadın Meclisi, 17 Haziran 2021 tarihinde İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’ın ölümünün birinci yıldönümünde Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Deniz Poyraz Ölümsüzdür” pankartının açıldığı açıklamada Poyraz’ın fotoğrafı ve “Jin Jiyan Azadi”, “Kadın Kırımına hayır” dövizleri taşındı. Açıklamaya HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Mimoza Kadın Derneği ve çok sayıda kişi katıldı. Kitle adına açıklamayı HDP Mersin İl Eş Başkanı Bedriye Kuş yaptı.

‘POYRAZ’IN KATİLİ KADIN DÜŞMANI İKTİDARDIR’

Poyraz’ın katilinin sadece Onur Gencer olmadığını belirten Kuş, her fırsatta HDP’ye saldıran, hedef gösteren kadın düşmanı mafyavari iktidar olduğunu söyledi. Kuş, bütün ötekilerin varoluşuna tahammül edemeyen faşist, eril zihniyetin HDP’ye dönük saldırılarını kadınlara uyguladığı sistematik saldırılardan ayrı görüleceğini kaydetti.

Poyraz’ın “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” pankartının hemen yanı başında katledildiğini hatırlatan Kuş, bu pankartın ardından katledilmesinin tesadüf olmadığına dikkat çekti. Sözleşmenin karşısında duranların kadın düşmanlığını, savaşı ve ölümü körükleyenler olduğunu ifade eden Kuş,”Bu çürümüş mafya iktidarı ne zaman krize girse bu ülkenin demokrasi güçlerine saldırılar meydana gelmektedir. Bu kadın düşmanı, halk düşmanı iktidar ve ortakları kendi kokuşmuş iç krizlerini artık yönetemez hale gelmişlerdir. Bu krizleri aşmak için yine toplumun demokrasi güçlerine ve kadınlara saldırmaktadırlar” diye konuştu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VURGUSU

Her geçen gün kadına yönelik dilini daha da sertleştiren iktidara karşı İstanbul Sözleşmesini savunacaklarını kaydeden Kuş şunları söyledi: “Barıştan, eşitlikten, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. Kadın mücadelesi faşist iktidar anlayışına karşı büyümeye devam edecek. Mafyavari iktidara bir kez daha söylüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara yenileceksiniz! Deniz’in ve katledilen tüm kadınların hesabını soracağız.”