Mersin’de kadınlardan Erdoğan’a suç duyurusu

Mersin’de kadınlardan Erdoğan’a suç duyurusu mansetci.com

Mersin Kadın Platformu’nda “Sürtük” diyen Erdoğan’a suç duyurusu.


Mersin Kadın Platformu Gezi eylemlerine katılanlara "sürtük" diyen Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar Mersin Adliyesi’nde Gezi eylemlerine katılanlara “sürtük” diyen Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu. Kadınlar suç duyurusunda bulunduktan sonra Adliye önünde basın açıklaması yaptı.

‘ERDOĞAN YURTTAŞLARA HAKARET VE KÜFÜR ETMİŞTİR’

Kadından Haber’den Gamze Şimşek’in haberine göre; Mersin Kadın Platform adına açıklama yapan Gülşah Yıldırım Genç, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanı olduğu AKP’nin 1 Haziran 2022 tarihli TBMM grup toplantısında, 9 yıl önce ‘orada olduğumuz’ Gezi Eylemlerine ve Gezi’ye katılanları hedef almış, kadınlara, yurttaşlara hakaret ve küfür etmiştir. Türkiye’nin neredeyse tüm illerinde gezi eylemlerine katılan büyük bir kitleyi karşısına almış, hedef göstermiştir. Kendisinden olmayanı ayıran, ötekileştiren, haklarımızı bir gecede elimizden alan tek adam, gün geçtikçe eril dilinin dozunu arttırmaktadır” dedi.

‘HALKI KİM VE DÜŞMANLIĞA SEVK ETTİ’

Yine aynı toplantıda Erdoğan’ın “bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti” dediğini hatırlatan Genç, “Bilindiği üzere Dolmabahçe Camii Müezzini ‘ben yalan söylemem camide içki içilmedi’ demesine rağmen Erdoğan ‘Cuma günü bu görüntüleri yayınlayacağız’ dediği halde aradan geçen 9 yılda, bu cuma da dahil kaç cuma geçti bu görüntüler hala yayınlanmadı. Geçtiğimiz günlerde camide değil oturdukları sitenin bahçesinde bira içen 6 kadın, 5 erkeğin saldırısına uğramıştır. Cumhurbaşkanı’nın kadınları şiddete uğratacak hedef kitle haline getiren, tahrik ve nefret unsuru oluşturan sözleri, halkın bir kısmını diğer kısma kin ve düşmanlığa sevk etmiştir. Yaşanan bu olaylar da bunun somut örneğidir” ifadelerini kullandı.

‘TEK ADAMA SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

Gezi eylemlerine katılan milyonlarca kişiyi TBMM çatısı altında kadın bedeni üzerinden ifade ettiği ayrıştırıcı ve aşağılayıcı, hakaret ve küfür içeren kelimelerin bir suç olduğunu, bu şuçun faili olan Recep Tayyip Erdoğan’ın kanunlardaki yasal karşılığı ceza ile cezalandırılmasına dair şuçu ihbar zorunluluğunun doğduğunu belirten Genç, “Söz konusu cinsiyet temelli ayrımcılık içeren açıklamalar, başta Anayasa Madde 10, CEDAW Madde 5, AİHS Madde 14’te düzenlenen ayrımcılık yasağının ihlali niteliğindedir. Bu nedenle bugün burada Mersin Kadın Platformu olarak, bizi hedef alan tek adama sessiz kalmayacağımızı duyurmaya ve Anayasal hakkımızı kullanarak suç duyurusunda bulunmaya geldik” şeklinde konuştu.

‘BU ÜLKEYE DEMOKRASİYİ GETİRECEĞİZ’

Tek adamın, ülkenin gerçekleri olan; kadına şiddeti, kadın cinayetlerini, derinleşen yoksulluğu, hukuksuzlukları kapatmak olduğunun, tekrar seçilme derdine düştüğünün farkında olduklarını dile getiren Genç, şöyle devam etti: “Ülkemizdeki tüm bu olumsuzlukların sebebinin mevcut tek adam rejimi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, ilk seçimde, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, biz kadınlar tek adamı gönderecek, bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Özgürlüğe, barışa ve 84 milyonun kardeşliğine adanmış Gezi direnişini de kadın dayanışmasını da her zaman yaşatacağız!”

Açıklamanın ardından platform üyeleri dilekçelerini vererek suç duyurusunda bulundu.