Mersin’de gazetecilerden hukuksuz gözaltılara tepki: “Tüm gözaltıları serbest bırakın!”

Mersin’de gazetecilerden hukuksuz gözaltılara tepki: “Tüm gözaltıları serbest bırakın!” mansetci.com

Mersin’de gazeteciler hukuksuzca gözaltına alınan 21 meslektaşı için seslendi: “Gazetecilik suç değildir!”


Ayşenur Önal

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan operasyon kapsamında 21 gazeteci gözaltına alındı. Yapılan bu hukuksuz gözaltılara karşı Mersin’de çalışan gazeteciler “Gazetecilik suç değildir!” diyerek tepki gösterdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan gazetecilerin sayısı artıyor. Sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editör Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç ile gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın ve Abdurrahman Öncü gözaltına alındı. Yine, aynı soruşturma kapsamında Feynaz Koçuk da Gebze'de gözaltına alındı.

‘MESLEĞİMİZE İKTİDARLARIN BASKILARINI KABUL ETMİYORUZ’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesinde yapılan basın açıklamasını okuyan gazeteci Gamze Şimşek, “Baskılarla icra etmeye çalıştığımız gazetecilik mesleği, Diyarbakır’da yine darbe aldı. 21 gazeteci yine dosyada gizlilik kararıyla gözaltına alındı. Dünyanın her yerinde sansürlerle ve mecburi oto sansürlerle icra etmeye çalıştığımız mesleğimize, iktidarların baskılarını kabul etmiyoruz” sözlerine yer verdi.

Gerçeğin tersyüz edildiği bir dönemde gazetecilere daha fazla görev düştüğünün altını çizen Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“En ufak bir eleştirinin soruşturma, gözaltı ve tutuklama gerekçesi yapıldığı Türkiye’de on yıllardır olduğu gibi bugün de hakikatin peşinde koşan gazeteciler, gerçeği açığa çıkarmak için gece gündüz çalışmakta, mesleğin onurunu yükseltmektedirler.

Bilinmelidir ki, basına uzanan eller sadece bireysel olarak gazetecilere değil, halkın haber alma hakkına, aydınlanma hakkına, basın ve ifade özgürlüğüne ve demokrasiye saldırıdır. Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl açıkladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada yer almaktadır.

‘GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR! TÜM GÖZALTILARI SERBEST BIRAKIN!’

Ülkemizde gazetecilere yönelik tehdit, baskı, saldırılar sürerken, Diyarbakır’da meslektaşlarımızın gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz. Mesleğimize yapılan bu saldırılar biz gazetecileri sanılanın aksine daha da dayanışmaya ve mesleğinin gereklerine sahip çıkmaya itiyor. Düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadığı sürece demokrasi olmayacağını biliyoruz.

Buradan tüm partilere ve kurumlara gazeteciliği sahiplenmeye, iktidara da mesleğimize dönük baskılara son vererek, Diyarbakır’da gözaltına alınan meslektaşlarımızı serbest bırakması çağrısında bulunuyoruz. Demokratik bir Türkiye için düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılsın.

Gazetecilik suç değildir! Tüm gözaltıları serbest bırakın!”