İstanbul Sözleşmesi davası başladı

İstanbul Sözleşmesi davası başladı mansetci.com

İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı açılan 15 dava bugün görülecek.


AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla bir gece yarısı iptal edilen İstanbul Sözleşmesi’nin feshine yönelik açılan 15 davanın duruşması bugün Danıştay’da görülecek.

Kamuoyunda "İstanbul Sözleşmesi" adıyla bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla feshedilmesinin ardından birçok kişi ve kurum söz konusu karara dair dava açtı.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptaline ilişkin açılan davalardan 15’i bugün görülecek. Danıştay 10. Dairesi’nde yarın yapılacak duruşmalar arasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, SOL Parti, Yargıçlar Sendikası ile Malatya, Zonguldak, Çanakkale, Kars, Artvin, Denizli, Kırklareli, Tokat, Aksaray ve Şırnak Barolarının açtığı davalar yer alıyor.

Dava öncesi yüzlerce kadın Danıştay binası önünde toplandı. Basın açıklamasının ardından kadınlar ve LGBTİ+'lar salonda yerlerini aldı.

KATLEDİLEN KADINLARIN AİLELERİ FOTOĞRAFLARLA KATILDI

Duruşmada söz alan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Müjde Tozbey Erden, katledilen kadınların aileleri ile birlikte duruşmaya katıldıklarını belirtti. Erden, katledilen kadınların hikayesini anlatırken aileler çocuklarının fotoğrafları ile salonda ayağa kalktı.

Erden savunmasında şu sözlere yer verdi:

“Asıl katil kadınların kocaları, babaları değil, onları yoksullukla, çaresizlikle sahipsiz bırakan devlettir. İstanbul Sözleşmesi der ki, devlet şiddeti öğrendiği an kadınları korumakla yükümlüdür, devlet bu yükümlülüğünü yerine getirmiyor.”