Mersin 8. Onur Haftası’nın startı verildi

Mersin 8. Onur Haftası’nın startı verildi mansetci.com

Bu yıl 8. yapılacak olan Onur Haftası için gönüllülük çağrısı yapılarak toplantılara start verildi.


Gönüllülerden ve yerel bileşenlerden oluşan komisyon tarafından düzenlenen Onur Haftası etkinlikleri için gönüllülük ve toplantı çağrısına çıkıldı. Temmuz’un 3. haftasında yapılacak olan 8. Mersin Onur Haftası için paneller, atölyeler, maçlar, sergiler gibi etkinliklerle görünürlüğün artırılması hedeflenirken, direniş kanadı da güçlendirilecek.

MERSİN’DE PRİDE HEYECANI

Mersin Onur Haftası gönüllüsü Melike Kurt, bu sene yapılacak etkinlikler için çok heyecanlı olduklarını belirterek verdikleri hak ve özgürlük savaşının kendilerini her geçen gün daha da güçlendirdiğini ifade etti.  Onur haftası hazırlıklarına, komisyonun yaptığı toplantılarla başladıklarını söyleyen Melike Kurt “Mersin Onur Haftası olarak, LGBTİ+ görünürlük ve özgürlük mücadelemizi Mersin’de tam gaz devam ettiriyoruz. Bağımsız feminist ve LGBTİ+ aktivistler, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan örgütler, demokratik kitle örgütlerinin, sendika ve odaların kadın komisyonları, feminist örgütler ve LGBTİ+ örgütleri olarak oluşturduğumuz komisyonumuzla önce ülke gündemini belirleyen konulardan bir tema seçiyor, ardından etkinliklerle dolu bir hafta örülüyor. Onur Yürüyüşümüzü gerçekleştirmek için geleceğini tahmin ettiğimiz yasaklara alternatif yollar bulmaya çalışıyoruz. Ortak fikirlerden oluşturduğumuz karar mekanizmamızla, ülke gündeminin LGBTİ+ ve kadınlar üzerindeki etkileri gibi konuları ele alarak ilerliyoruz.” dedi.

ONUR HAFTASI YASAĞI DAVASINDA EMSAL KARAR

Kadın’dan Haberden Fatoş Sarıkaya’nın haberine göre; 1-7 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen 5. Onur Haftası etkinlikleri Mersin Valiliği tarafından yasaklanmıştı. Muamma LGBTİ+ Derneği tarafından “kararın somut delillerle kuvvetlendirilmemesi ve sadece soyut delillere dayanması” sebebiyle yapılan başvuru, Adana Bölge İdare Mahkemesi tarafından kabul edildi ve 5. Mersin Onur Haftası’na yönelik yasak kararı iptal edildi. Bu karara ilişkin konuşan Melike Kurt şunları söyledi: “Bu seneye bir nebze de olsa içimize su serpen bir haberle başladık. 6. Onur Haftasında yürüyüşümüze valilik tarafından yasaklama gelmişti. Direnişini her alanda sürdüren bir dernek olarak, hukuki yollarla, gelen bu yasaklamaya itiraz etmiştik. İtirazımız lehimize sonuçlanarak hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle verilen yasak kararı feshedildi. Konu olan onur haftasının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Türkiye’de emsal dava ve sonuç olması bizi inanılmaz mutlu etti. Haklarımıza kısıtlama getirmeye çalışan her yasağa aynı hukuki direnişi göstermeye de devam edeceğiz.”

‘VARIZ, VAR OLACAĞIZ…’

Yaşanan bir çok olumsuz olaya rağmen umudu kaybetmeden mücadeleyi her alanda sürdüreceklerini dile getiren Melike Kurt, “Ülkemizde gerçekleştiğine inanamadığımız onca negatif olaya rağmen umudumuzu kaybetmiyoruz. Birbirimizden güç alarak, birbirimize ilham olarak, bazen beraber gülüp bazen beraber ağlayarak verdiğimiz insan hakları savaşımızı her alanda sürdürüyoruz. Kendi adıma konuşmam gerekirse; bu mücadele yolunda, yalnız olmadığımı öğrendiğimden beri bir birey olarak çok daha güvende, özgür ve güçlü hissediyorum. Hem eğlendiğimiz hem birbirimizin hayatlarına dokunduğumuz hem de beraber büyüdüğümüz nice Onur Haftalarımız olması dileğiyle, ‘yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek, buradayız. Varız. Var olacağız.” ifadelerini kullandı.