Mayıs ayı erkek şiddeti raporu yayınlandı!

Mayıs ayı erkek şiddeti raporu yayınlandı! mansetci.com

Mayıs 2022’de erkekler; en az 32 kadını ve 6 çocuğu öldürdü, 22 çocuğu istismar etti.


Bağımsız İletişim Ağı (Bianet) Erkek Şiddeti Çetelesi Raporu’na göre, Mayıs 2022’de erkekler, en az 32 kadını katletti, en az 64 kadına şiddet uyguladı, en az 6 çocuğu öldürdü, en az 22 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 11 kadını taciz etti, 65 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Bianet, yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği erkekler tarafından kadınlara yönelik cinayetlerin ve şiddete ilişkin Mayıs 2022 raporunu yayınladı.

Rapora göre, erkekler; geçen ay en az 64 kadına şiddet uyguladı, en az 6 çocuğu öldürdü, en az 22 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 11 kadını taciz etti, 65 kadını da fuhşa zorladı. Raporun detayları şöyle:

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Mayıs'ta en az 32 kadını öldürdü, en az dört kadına tecavüz etti.

Mayıs’ta en az 21 kadının ölümü (Adana (1), Aydın (5), Çorum (1), Elazığ (1), Hatay (1), İstanbul (4), İzmir (1), Kayseri (1), Kırklareli  (1), Manisa (2),Manisa (1), Ordu (1), Van (1)) basına şüpheli olarak yansıdı.

Aydın’da bir kadın kendisine sistematik şiddet uygulayan ve işkence eden kocasına karşı meşru müdafaa hakkını kullandı.

Erkekler, Sakarya’da bir kadını öldürmekle veya kadınlara zarar vermekle tehdit etti.

CİNAYET

Erkekler, Mayıs’ta en az 32 kadını öldürdü; geçen yıl bu sayı 18 idi. Ayrıca erkekler, kadınların yanında bulunan en az dört erkeği de öldürdü.

Mayıs’ta öldürün kadınlardan biri trans kadındı. Kadınları öldüren erkeklerden biri, güvenlik görevlisiydi.

Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Suriyeli, bir kadın da Afganistan vatandaşıydı. Erkekler en az beş kadını “koruma” veya “uzaklaştırma” kararına rağmen öldürdü. İki kadın şiddete karşı korunma istemişti, talebi karşılanmadığı için öldürüldü.

Mayıs’ta erkeklerin öldürdüğü kadınlar: Ayşe A., Dilej Ceylan, Recea M., Zeynep Koyun, Sultan Irmak, İpek Ağmaz*, Asiye Nur Atalay, Sema K., Hülya Elkoca, Hatice Ç., Sakine Kültür, Safiye M., Yeliz Kalkan, Sinem Sökmen, Zehra Ç., Nusel T., Şule T., Serap Bor, Cansu Geyik, Haldun Uyaroğlu, Şeyma Biran, Pınar Kızıl, Derya Karya, Gol Bibi, Rojda Ş., Beril Varol, Türkan Demir, Nevriye Ş., Keziban Başak D., B.T., Güler T., erkeklerin öldürdüğü bir kadının ismi basına yansımadı.

*Öldürülen trans kadın.

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller: Afyon (1), Aksaray (2), Ankara (2), Antep (1), Aydın (1), Batman (1), Bursa (1), Çanakkale (1), Denizli (1), Diyarbakır (1), Düzce (2), Eskişehir (1), Iğdır (1), İstanbul (8), İzmir (4), Kocaeli (1), Şırnak (1), Urfa (1), Van (1).

Erkeklerin 19 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler 12 kadını ayrılmak istediği veya barışmak istemediği için öldürdü. Erkekler, bir kadını da “ücret” tartışması sırasında öldürdü. 

21 kadını kocası, eski kocası veya sevgilisi öldürdü. İki kadını akrabası. Yedi kadını öldüren sekiz erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Bir kadını hastası, bir kadını da komşusu öldürdü.

Erkekler, 20 kadını ev içinde, 12 kadını işyeri, ormanlık alan, sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda öldürdü.

Erkekler kadınlardan yarısından fazlasını ateşli silahlarla öldürdü.

Erkekler, 20 kadını ateşli silahlarla, iki kadını boğarak, beş kadını da kesici aletle, iki kadını işkence ederek, bir kadını darp ederek, bir kadını balkondan atarak öldürdü. Erkeklerin bir kadını nasıl öldürdüğü basına yansımadı.

Hukuki Süreç: Kadınları öldüren 34 fail vardı. 22 fail tutuklandı, sekiz fail intihar etti. Bir failin hukuki süreci basına yansımazken, üç fail gözaltına alındı.

Basına mayıs ayında yansıyan cinayet: İzmir’de 2013’te evlerinde çıkan yangında ölen Filiz Biçer (32) ve oğlu İsmail Biçer’i (12) H.G. isimli erkeğin öldürdüğü tespit edildi. Erkek ifadesinde kadınla sevgili olduğunu, karısı ve ailesi bunu öğrendiği için kadının “korkup, mahalleden gitmesi için” evini yaktığını söyledi.

ÇOCUĞA ŞİDDET-ÇOCUK CİNAYETİ

Erkekler, Mayıs’ta altı çocuğu öldürdü. Geçen yıl bu sayı bir idi. Altı çocuğu da babası öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü iki çocuk Ukraynalı, iki çocuk Afganistanlıydı.

Erkekler, 3 çocuğu bıçakla, bir çocuğu darp ederek, iki çocuğu da balkonda atarak öldürdü.

Öldürülen çocukların ismi: A.S., Kadir G., Kiril N., Merveh S., Meryem S., Tetrana N.

Erkeklerin çocukları öldürdüğü iller: Ankara (1), Antalya (2), Aksaray (2), Bursa (1).

Hukuki Süreç: Çocukları öldüren dört fail vardı. Biri gözaltına alındı. İki fail intihar etti. Bir fail de tutuklandı.

CİNSEL SALDIRI /TECAVÜZ

Basına yansıyan bilgilere göre erkekler, Mayıs’ta en az dört kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı dokuzdu.

Bir kadına yoga öğretmeni, iki kadına doktor tecavüz etti. Bir kadına tecavüz eden erkeğin kim olduğu bilgisi basına yansımadı.

Erkekler, bir kadına hastanede tecavüz ederken, erkeklerin üç kadına nerede tecavüz ettiği bilgisi basına yansımadı.

Erkeklerin kadınlara tecavüz ettiği il: Adana (1), Ankara (1), Burdur (1), İstanbul (1).

Hukuki Süreç: Kadınlara tecavüz eden dört fail vardı. İki fail hakkında soruşturma başlatıldı, iki fail de tutuklandı.

TACİZ

Mayıs 2022’de erkekler en az 11 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 13 idi.

Erkekler, altı kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler beş kadını da fotoğrafını veya videosunu çekerek taciz etti.

Erkekler 11 kadını ev dışı alanlarla taciz etti. Kadınları taciz eden 10 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımazken bir kadını da komşusu taciz etti.

Erkeklerin kadınları taciz etiği iller: Adana (1), Antep (1), İstanbul (7), Kocaeli (1), Muğla (1)

Hukuki Süreç: Kadınları taciz eden 12 fail erkek vardı. Sadece bir fail erkek tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. Üç fail hakkında soruşturma başlatıldı. Bir fail hakkında uzaklaştırma kararı verildi. Bir fail serbest bırakıldı. Üç failin hukuki süreci basına yansımadı.

ÇOCUK İSTİSMARI

Erkekler, Mayıs’ta en az 22 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 16 idi.

En az dokuz çocuğu istismar eden dokuz erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. 10 çocuğu iki öğretmen, bir çocuğu akrabası, iki çocuğu babası istismar etti.

Erkekler, dört çocuğu ev içinde, 18 çocuğu okul, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller: Adana (1), Bartın (1), Burdur (1), Düzce (2), Eskişehir (1), İstanbul (4), Muğla (1), Muş (1), Samsun (9), Şırnak (1).

Hukuki Süreç: Çocukları istismar eden 12 fail erkek vardı. 10 fail tutuklandı. Bir fail serbest bırakıldı, bir fail hakkında yasal süreç başlatıldı.

ŞİDDET / YARALAMA

Erkekler, Mayıs’ta en az 64 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 67 idi.

Erkeklerin şiddet uyguladığı 10 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az on iki kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriyeliydi.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller: Adana (1), Ankara (1),  Antalya (2), Antep (4),  Bartın (1), Bursa (4), Çorum (1), Denizli (2), Dersim (1), Edirne (28), İstanbul (8), İzmir (4), Kayseri (2), Kocaeli (1), Konya (1), Samsun (1), Urfa (2)

En az 46 kadını kocası, eski sevgilisi öldürdü, bir kadını damadı, bir kadını babası, bir kadını da iş arkadaşı öldürdü. 15 kadını öldüren 16 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler sekiz kadını ayrılmak istediği için, üç kadını kıskandığı için bir kadını aidat ödemek istemediği için öldürdü. Erkekler bir kadını işe geç geldiği için öldürürken, erkeklerin 52 kadını yaralama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 51 kadını darp ederek yaralarken, dört kadını ateşli silahlarla, altı kadını da kesici aletle yaraladı. Erkekler iki kadını yakıcı madde ile yaralarken bir kadını da doğalgazla öldürmeye çalıştı.

Erkekler, 24 kadını iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 30 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin on kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Hukuki Süreç: Kadınlara şiddet uygulayan 65 fail vardı. Sadece bir fail tutuklandı. 30 fail hakkında soruşturma başlatıldı. En az üç fail hakkında uzaklaştırma kararı verildi.

Bir failin süreci basına “intihar etti, bir failin durumu da “polis öldürdü” diye yansıdı. En az üç failin süreci “kaçtı aranıyor” diye yansırken, iki fail hakkında uzaklaştırma kararı verildi.

Yedi fail gözaltına alınırken, en az 17 failin hukuki süreci basına yansımadı. 

SEKS İŞÇİLİĞİNE ZORLAMA

Erkekler, Mayıs’ta en az 65 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 584 idi. Seks işçiliğine zorlanan 27 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğinezorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Hukuki Süreç: Kadınları seks işçiliğine zorlayan 72 fail vardı. 18 fail tutuklandı. 52 fail gözaltına alındı, iki fail de gözaltından serbest bırakıldı.