20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali start verdi

20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali start verdi mansetci.com

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen 20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, bu yıl da büyük bir coşkuyla başladı.


Mersin’i dünyaya tanıtan en önemli festivallerden biri olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 20’nci yılında da ilk günkü coşkusu ve büyüyen heyecanıyla açılışını yaptı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğundaki festivalin Açılış Gala Konseri, Murat Cem Orhan şefliğindeki Festival Orkestrası’nın harika performansıyla gerçekleştirildi. 11 Haziran’a kadar sürecek festival, dolu dolu etkinliklerle taçlanacak.

Festival açılış konserine; Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Festival Yönetim Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Mersin’in eski Valilerinden Akif Tığ, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Sembol Tarhan, Mersin Kültür ve Turizm İl Müdürü Cengiz Ekici, Mersin Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, ilçe belediyelerinin yöneticileri ve çok sayıda müziksever katıldı.

Festival Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı’nın festivalin 20’nci yılına dair kısa konuşmasıyla başlayan etkinlik, ödül töreni ile devam etti. Yağcı, “Bütün bu işleri halkımızla birlikte yapıyoruz. Bu işe katkı veren herkese kocaman bir alkış istiyorum” dedi.

BAŞKAN SEÇER ADINA ÖZDÜLGER, ‘ÖZEL ÖDÜL’ VE ‘KENT ÖDÜLÜ’NÜ SAHİPLERİNE VERDİ

Bu yılki festivalde de birbirinden değerli ödüller dağıtıldı. Ödül töreninde; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer adına Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, ayrı dallarda ödüle layık görülen kurumları tebrik ederek, plaketlerini verdi. Festivalin 20’nci yıl ‘Özel Ödül’üne layık görülen Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu adına tiyatrocu Murat Çapar ve yine ‘Kent Ödülü’ne layık görülen İçel Sanat Kulübü adına Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Baskın’a plaketlerini veren Özdülger, festivale nice ömürler diledi.

SANAT ÖDÜLÜ MERSİN ŞEHİR TİYATROSU’NA

20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali ‘Sanat Ödülü’ne Mersin Şehir Tiyatrosu layık görüldü. Ödülü Mersin Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak aldı. Atak, “Bu ödülü bütün tiyatromuz adına onurla kabul ediyorum” dedi.

YAĞCI: MERSİN İÇİN NE YAPSAK AZ

Festivalin açılış konserinde, yeni bir yılın heyecanını yaşayan festival yürütücüleri ve müzikseverler duygularını dile getirdi. Festival Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, “Mersin için ne yapsak az. Bizler hiç karşılık beklemeyen gönüllü neferleriz. Öyle olmaya da devam edeceğiz. Bu vatan, bu halk bunu hak ediyor. 20 gün sonra bu festival bitecek biz ertesi gün kent için yeniden çalışmaya başlayacağız. İlle de klasik müzik sevsin diye mi? Hayır, çok sesli müzikle buluşsun diye” dedi.

ÖZDÜLGER: KENT ORKESTRAMIZ BU FESTİVAL KAPSAMINDA ZEYNEP CASALİNİ’YE EŞLİK EDECEK

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, kentte önemli bir yeri olan festivalin Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da ana sponsoru olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti. Özdülger, “Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in sanata ve kültüre her zaman öncü yaklaşımı sebebiyle ayrıca bir sanatçı olarak gururumu ifade etmek isterim. Kentimiz ve ülkemiz adına uzun soluklu, daha nice güzel festivaller olmasını diliyorum” dedi.