HDP’ye yönelik saldırı protesto edildi

HDP’ye yönelik saldırı protesto edildi mansetci.com

HDP’ye yönelik saldırıya karşı birçok kentte eylem düzenlendi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’ne yönelik polisin provokasyon girişimi ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’a yönelik tehdidi birçok kentte protesto edildi.

ANKARA

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi önünde gerçekleştirilen polis provokasyonuna ilişkin basın toplantısı düzenledi. ÖHD Ankara Şube’de yapılan basın toplantısında, “Parastın dê seri netewine! /Savunma Biat Etmeyecek!” pankartı yer aldı.  Toplantıya, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Toplumsal Hukuk, Demokrasi İçin Hukukçular (DİH) katıldı.

Toplantıda konuşan avukat Nuray Özdoğan, son aylarda artan Ankara Emniyeti’ndeki iddialarını hatırlatarak, “En güncel örneği ile Ankara Barosu tarafından Ankara Emniyetindeki işkence iddiaları ile ilgili 9 ayrı suç duyurusu yapıldığı açıklanmıştır. Bunun yanında bizler, Ankara’da işkence ve kötü muamelenin sadece emniyet binalarında gerçekleşmediğini gayet iyi biliyoruz” dedi.

İşkencenin yaygınlaşmaya devam ediyor olmasının en endişe verici insan hakları sorunlarından biri haline geldiğini belirten Özdoğan, “İşkence ve kötü muamele uygulamalarının sorumlusu olan kolluk güçleri, cezasızlık zırhı ile korunduklarını bilmekte, bunun güveni ile hareket etmektedirler” dedi.

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütü, saldırıyı binalarının önünde yaptıkları açıklamayla protesto etti. “Saldırılar ve tehditler bizleri yıldıramaz” pankartının açıldığı eylemde “Biji berxwedana HDP”, “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı.  Eylemde konuşan HDP Mersin İl Örgütü Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, “Partimize ve partili arkadaşlarımıza yapılan en ufak bir saldırıyı kabul etmiyor; Genel merkez binamızın ablukaya alınmasını, Milletvekillerimizin ölümle tehdit edilmesini ve Partili arkadaşlarımızın hukuksuzca gözaltına alınmalarını kabul etmiyor bu anlayışı kınıyoruz” dedi.

BATMAN

HDP Batman İl Örgütü, partilerine yönelik saldırıyı yaptığı açıklamayla protesto etti. Açıklamaya HDP Batman milletvekilleri Feleknas Uca, Necdet İpekyüz, Mehmet Rüştü Tiryaki, TJA, Barış Anneleri Meclisi, HDP Batman İl Örgütü’nün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP Batman İl Örgütü Eşbaşkanı Hürriyet Kaytar, uzun bir süredir HDP’ye karşı geliştirilen saldırı dalgasının dün yaşanan büyük bir provokasyon girişimi ile yeni bir boyut kazandığını söyledi.

Feleknas Uca da, İçişleri Bakanı’nın organizasyonu ile HDP’nin önüne provokasyon amaçlı bir girişimde bulunulduğunu belirterek,“Başaran’ın orada ölüm ile tehdit edilmesi milyonlarca insanın iradesine dönük bir saldırıdır. AKP-MHP siyaseti içerde ve dışarıda kaybettikçe saldırı ve provakasyonlarını artıyor. Dün yaşanan proavakasyon da bunlardan biriydi.  Milyonları temsil eden Başaran’a dönük bu saldırıya karşı boyun eğmeyeceğiz. Herkes iyi bilsin ki HDP hiçbir zaman diz çökmedi, çökmeyecek. Bu saldırı karşısında direniş alanımızı büyütüp cevap vereceğiz.  O polisin işlediği suçtur. Derhal o polis görevden alınsın. Ve hukuk önünde hesap versin” dedi.

Açıklama “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla son buldu.

SİİRT

HDP Siirt İl Örgütü’nün binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi HDP’ye yönelik saldırıyı protesto etti. Açıklamaya HDP Siirt Milletvekilli Sıdık Taş, görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, TJA, Barış Anneleri Meclisi ile HDP Siirt İl Örgütü ve çok sayıda kişi katıldı. “HDP gel e kes nikare îrade ya gel bişikîne” pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP Siirt Milletvekilli Sıdık Taş, yaşanan provokasyon girişimine tepki gösterdi.

AKP-MHP iktidarının Kürtlerin kazanımların dönük saldırılarını her geçen gün artırarak devam ettirdiğini belirten Taş, “Bunların halka vereceği bir şey kalmadı. Bundan kaynaklı provokasyon ve kutuplaşma üzerinden kendini var etmeye, saltanatını sürdürmeye çalışıyor. Dünkü olayda bunlarda biridir. Provokatörler ile merkezin önüne gidenlerin amacı HDP’nin önünü kapatmak. Ancak onlar bilsin ki hiçbir saldırı bize geri adım attırmaz. Bu mücadelenin geri adım attığı bir dönem olmamıştır ve olmayacaktır. Kendine muhalif diyen herkes bu provokasyon karşısında tutum almalı” dedi.

MARDİN

HDP Mardin İl Örgütü, parti binası önünde provokasyon girişimini protesto etti. “Em HDP’ê diparêzin/HDP’yi Savunuyoruz” yazılı pankartın açıldığı eyleme, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Mardin Emek ve Demokrasi Platformu da katıldı. HDP İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, HDP’nin savaşa karşı barış, ölüme karşı yaşam siyasetini esas aldığı için hedef alındığını belirterek, tehdit ve saldırıların Türkiye halklarının ortak yaşam iradesine dönük olduğunu söyledi.

HDP Milletvekili Pero Dündar, hükümetin başarısızlıklarını HDP’ye dönük saldırılarla örtmeye çalıştığını ifade ederek, “Operasyona çıkıyorlar, istedikleri gibi olmayınca HDP’ye saldırıyorlar. İktidarını ayakta tutamıyorlar, HDP’ye saldırıyorlar. HDP gençliktir, kadındır, halktır. HDP’nin varlığını kendilerinin gidişi olarak görüyorlar. HDP her zaman onların boğazında kılçık olarak kalacak. Soylu bizim muhatabımız bile olamaz. O ancak çetelerin, mafyanın muhatabı olur. Aklınızı başınıza alın. HDP bugüne kadar kimsenin önünde diz çökmedi, bundan sonra da çökmeyecektir. 8 Mart’a, Newroz’da, 1 Mayıs’ta nasıl alanlarda olduysak, her zaman da alanlarda olacağız” dedi.

İSTANBUL

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, HDP Genel Merkezi’ne yönelik polis provokasyonu ve partinin Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’a yönelik tehdidi protesto etti.  Şube binasında düzenlenen toplantıda açıklamayı okuyan avukat Vedat Ece, provokasyon sırasında üyeleri olan Yunus Emre Şahan’ın da avukat olduğunu bildirmesine rağmen işkence ve kötü muamele ile gözaltına alındığını belirtti. Ece,”HDP Genel Merkezi önünde meydana gelen işkence ve kötü muamelenin sorumluları hakkında gerekli hukuki sürecin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

ADANA

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, de Heykelli (Düş Yolcuları) Parkı’nda bir araya gelerek saldırıalrı protesto etti. İHD, KESK, CHP, HDP, EMEP, TİP, TÖP, Yeşil Sol, ESP, Halkevleri üyelerinin katıldığı açıklamada, “HDP’yi Savunuyoruz” pankartı açıldı.

Ortak basın açıklamasını okuyan  İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, Başaran’a yönelik tehdidi kınadıklarını belirtti. Tehdidin bir kişi ya da partiye değil tüm Türkiye ve halkların iradesine yönelik olduğuna vurgu yapan Ataş, “İnsan hak ve özgürlüklerinin temel esaslarından biri olan siyasi örgütlenme hakkını engellememeliler. Adana Emek ve Demokrasi Güçleri olarak HDP’ye ve Başaran’a yapılan bu saldırı ile tehditleri kabul etmediğimizi belirtiyor tüm toplumsal kesimleri barışa, demokrasiye ve insan haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

HATAY

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri ile HDP Hatay İl Örgütü, de HDP’ye yönelik saldırıyı protesto etti. HDP İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamada, “Geçmişten aldığımız güç ve devrimci miras ile asla yılmadık yılmayacağız” ve “Kadın iradesi ve mücadelesi ile faşizmi yıkacak!” pankartları açıldı. HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, saldırının toplumsal muhalefeti susturma ve tesfiye etmeye yönelik olduğunu belirtti. Nalbant, “HDP’yi savunmak demokratik siyaseti savunmaktır. HDP’yi savunmak Türkiye halklarının özgür ve demokratik ortak geleceğini savunmaktır” dedi.

HDP İskenderun İlçe Örgütü de aynı kapsamda açıklama yaptı. Siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı açıklamada, “HDP umuttur susturulamaz” pankartı açıldı. HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Abdurrahim Şahin, Deniz Poyraz’ı korumayan polisin 3 provokatörü koruduğunu belirterek,  Başaran’ı tehdit eden polisin tutuklanmasını istedi.

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Attalos Heykelli önünde yaptıkları basın açıklaması ile HDP Genel Merkezi’nin önünde polisin provokasyonunu ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Açar Başaran’a yönelik hakaret ile hedef göstermesini protesto etti. “Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz” ve “HDP yalnız değildir” pankartının taşındığı açıklamada, HDP Antalya İl Eşbaşkanı Ahmet Kaya, yaşanan provokasyona tepki gösterdi.