Taciz iddiaları soruşturulmadı, göreve iade edildi

Taciz iddiaları soruşturulmadı, göreve iade edildi mansetci.com

Kadın öğrencileri taciz ettiği iddiasıyla dava açılan İbrahim Kaya, göreve iade edildi.


İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. İbrahim Kaya hakkında kadın öğrencileri taciz ettiği iddiasıyla açılan dava reddedildi. Kaya, üniversitedeki görevine geri döndü.

DEÜ'de çok sayıda kadın öğrenciyi taciz ettiği iddia edilen Sosyoloji Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Kaya, öğrencilerin okul tuvaletine adını yazmasıyla ifşa olmuştu. Kaya'nın ayrıca kadın öğrencileri tehdit ederek susturmaya çalıştığı da öne sürülmüştü.

Sosyal medyada da ifşa edilen Kaya hakkında 2005 ve 2009 yılları arasında görev yaptığı Dumlupınar Üniversitesi'nde de kadın öğrencileri taciz ettiği ve olayın üstünün kapatıldığı iddia ediliyordu.

DEÜ öğrencilerinin Prof. Dr. İbrahim Kaya hakkında açmak istediği dava reddedildi. 

Dava başvurusunun reddine gerekçe olarak ise taciz yaşandıktan sonraki 6 ay içinde davacı olan kadınların şikayetçi olmaması gösterildi.

Öte yandan Prof. Dr. Kaya'nın DEÜ'deki görevine geri döndüğü öğrenildi.

KARARA İTİRAZ

Dava başvurusunun reddedilmesinin ardından davacı olan kadın öğrencilerden biri, Ceza Kurulu’nun verdiği karara itiraz etti.

DEÜ öğrencisi, “Birçok cinsel suç için mağdurların ifadesine göre dava açılmakta, mağdurların ifadesi ve deliller mahkemece değerlendirilmektedir. Ceza kurulunun, sanki benim hakkımda soruşturma yapılıyormuş gibi İbrahim Kaya lehine değerlendirmeleri ve bunun sonucunda yargılanmasına gerek olmadığına karar verilmesi, adalete erişim hakkımı, adil yargılama hakkımı da ihlal etmiştir. Kararda değerlendirme yapılan hususlar, dava açıldığında mahkeme tarafından yapılabilecek değerlendirmelerdir. Kaldı ki, diğer kız öğrencilerin ifadeleri, İbrahim Kaya hakkındaki diğer kız öğrencilerin basına ve sosyal medyaya yansıyan ifadeleri, verdiğim ifademin doğruluğunu gösteren delillerdir. Bu kadar çok kız öğrencinin İbrahim Kaya’ya ayrı ayrı iftira atması mümkün değildir” dedi.

‘İBRAHİM KAYA HAKKINDA DAVA AÇILSIN’

İbrahim Kaya hakkında dava açılması için çağrı yapan kadın öğrenci şu ifadeleri kullandı:

“Tarafıma gönderilen karardan anladığım şudur. Bir kız öğrenci, kendisini çağıran öğretim üyesinin odasına gidemez, giderse kapı kilitlenebilir ve cinsellik dahil her türlü davranışı kabullenmelidir. Bir kız öğrenciye kapalı kapılar ardında tecavüze yeltenir ise mağdurun ifadesi önemsizdir ve delil olmadığından öğretim üyesi cezalandırılamaz, hakkında dava bile açılmaz. Kadına yönelik şiddet ve tecavüzlerin bu kadar gündemde olduğu bir zamanda dahi, sırf kadınlık onurumu korumak için kendimi arkadaş çevrem, ailem nezdinde düşüreceği durumu göze alarak yaptığım şikayetin sonuçsuz kalmasını kabullenmem mümkün değildir. Umarım itirazım, hukuka uygun şekilde değerlendirilir ve İbrahim Kaya hakkında dava açılır."