Çiftçi şimdi de elektriksiz kaldı!

Çiftçi şimdi de elektriksiz kaldı! mansetci.com

Fahiş elektrik faturalarını ödeyemeyen çiftçi AKP’ye isyan etti.


Ayşenur Önal

Yüksek zamlarla boğuşan çiftçiler, 3 haneleri bulan elektrik faturalarını ödeyemiyor. Yıl sonu yaptıkları satışlardan da son yıllarda daha fazla zarar etmeye başladıklarını kaydeden çiftçi Mahmut Derekçi, AKP iktidarına “Bizim elektriğimiz kesse de vermiyoruz oy kesmese de vermiyoruz” diye isyan etti.

AKP’nin özelleştirme politikalarından nasibini alan çiftçiler, yıllardır borçlanarak sürdürdükleri tarım faaliyetlerini sürdüremez hale geldi. Gübreye yüzde 400, yılbaşından bu yana mazota yüzde 57, elektriğe ise yüzde 130 oranında gelen zamların ardından çiftçi üretimde zarar üstüne zarar etmeye devam ediyor.   

Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Büyükmutlu Köyü’nde tarımla uğraşan yurttaşlara gelen 3 haneli faturaların ödenememesinden dolayı önce sulama için kullanılan trafolar söküldü, ardından tüm enerjileri kesildi.

‘500 BİN TL FATURA ÖDENİR Mİ? BEN BUĞDAYDAN O KADAR PARA KAZANAMAM’

Elektrik kesintilerinin ilk olmadığını ama ilk defa bu kadar yüksek faturalar ile karşılaştıklarını kaydeden Çiftçi Mahmut Derekçi, “Bize 500 bin TL fatura gelmiş. Ben bu kadar faturayı nasıl ödeyeyim? 500 bin TL fatura ödenir mi? Ben buğdaydan o kadar para kazanamam” sözlerine yer verdi.

Dicle Elektrik Dağıtım Şanlıurfa Genel Müdürlüğü’nde çalışan görevlilerin dün gelip sulama için kullandıkları trafoları söktüğünü anlatan Derekçi, bugün de tüm elektriklerinin kesildiğini belirtti. Gelen 500 bin TL’lik faturanın sadece tek sezonluk olduğunu belirten Derekçi, “Bu fatura 1 sezonluk yani karlar eridikten sonraki 2 ayda gelen fatura bu. 24 saatte 1 faturanın tüketimi 500 lira olsun, ayda 15-20 bin TL olsun neyse ama ayda 200 bin TL faturayı nasıl ödeyeyim ben?” diye sordu.

‘AKP’NİN NEYİNE OY VERELİM, BİZİ BİTİRDİ ZATEN’

“Viranşehir’de AKP’li olmayanların elektrikleri böyle kesildi” diyen Derekçi, “Bazı köyler de abone olan bile yok ama TEDAŞ oraya gitmiyor bile. Onların yandaşı olmak zorunda değiliz ki. Sırf oy vermedik diye bunu yapıyorlar. Bizim elektriğimiz kesse de vermiyoruz oy kesmese de vermiyoruz. Biz bunun neyine oy verelim, bizi bitirdi zaten. Mazot alamıyoruz, gübre de alamıyoruz, elektriği de kullanamıyoruz, lazım değiller. Vallahi zulümden başka bir şey yok burada” sözlerine verdi.

‘TEDAŞ VE AKP’NİN YAPTIKLARININ SONUÇLARI BU’

Geçen sene gelen borcu fazlasıyla ödediğini hatta elektrik şirketinin kendisine borçlu olduğunu belirten Derekçi, “Benim artan paramı da ödemediler. Geçen sene onlar bana borçluydu gelecek faturadan keseriz dediler ama bana 500 bin TL fatura göndermiş. TEDAŞ ve AKP’nin yaptıklarının sonuçları bu. 4 köy hepimiz bunu yaşıyoruz” diye konuştu.