Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi mansetci.com

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.


Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Nisan ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı’nda, idareden gelen 22 ve komisyonlara havale edilen 13 madde olmak üzere toplam 35 madde görüşüldü. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Seçer, “400 milyon dolar borçla devraldığımız belediyenin şu anda 107 milyon dolar borcu var. Biz belediyede mali disiplini sağlamış bir yönetimiz. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Onun için bu gemi gidiyor” ifadelerine yer verdi. Metro inşaatı konusunda Mersin halkına söz veren Başkan Seçer, “O inşaatı durdurmamak için gecemi gündüzüme katacağım, kendi imkanlarımla da o inşaatı devam ettireceğim” dedi.

‘272 OTOBÜSÜ BUGÜNKÜ FİYATTAN ALSAK 720 MİLYON LİRA PARA ÖDEMEMİZ LAZIM’

Başkan Seçer, gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan Meclis üyelerinin sorularına tek tek yanıt verdi. Yeni alınan otobüslerle ilgili Meclis üyelerine bilgi veren Başkan Seçer, “Öyle zamanda, öyle önemli alımlar yaptık ki, biz 272 otobüs aldık ve şu anda biz o otobüsleri yeni, şu günkü fiyattan alsak 720 milyon lira para ödememiz lazım. Bu çok önemli bir para. Bunlar bize hem taksitli oldu hem de çok makul maliyetlere geldi” dedi.

Bir Meclis üyesinin çalışanların ücretleriyle ilgili yaptığı değerlendirme üzerine Başkan Seçer, bütün belediyelerde kadrolu işçilerin maaşlarının aynı seviyelerde bulunduğuna değindi. Konunun yanlış bir düzlemde tartışıldığını vurgulayan Başkan Seçer, “Ben hayat pahalılığını konuşalım diyorum. 4 bin 250 lira asgari ücreti açıklayan benim hükümetim değil, sizin hükümetiniz. O düzlemde tartışırsak, çok daha doğru olur. Asgari ücreti 10 bin lira yapın, ona göre bütün Türkiye'deki maaşlar dengelensin. Memur maaşları dengelensin. Memura ne zam verdiniz, onu konuşun. Şimdi hariçten gazel okumak kolay. Oturduğunuz yerden ‘zam yapın’. İyi güzel de senin belediyende ne? Benim belediyemden bunu siyaseten istiyorsun da, sen kendi belediyende ne yapıyorsun, bunu soralım” dedi.

Ekmek kulübelerinin artırılması yönündeki talebe de yanıt veren Seçer, “Biz zaten tam kapasite çalışıyoruz. Yeni bir fabrika da yapacağız. Projemiz hazır. Toroslar’ın planları ile ilgili, bizim orada bir yer tespitimiz var. Hemen başlayacağız. Gayet de güzel bir ekmek fabrikası yapacağız” diye konuştu.

2021 YILI FAALİYET RAPORU OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

 

Meclis toplantısında 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Faaliyet raporu görüşülürken oturumu Meclis 1’inci Başkan Vekili Mehmet Çelik yönetti. Tüm Meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Seçer, Faaliyet Raporu’yla ilgili söz alarak bazı eleştirilere de yanıt verdi. 2021 yılı içerisinde Faaliyet Raporu’nda yer alan uygulamaları gerçekleştirdikleri bütçeye dikkat çeken Seçer, “Bizim 2021 bütçemiz 2 milyar 695 milyon liralık bir bütçedir ve bu bütçenin yüzde 99.7’lik kısmını yani 2 milyar 687 milyon 47 bin 529 TL’lik kısmını gerçekleştirdik. Bunun yanında bizim gelir bütçemiz yüzde 99.82 gerçekleşmeyle 2 milyar 480 milyon 529 bin 416 lira oldu” dedi. Tahmini bütçelerinin de 2 milyar 485 milyon lira olduğunu vurgulayan Başkan Seçer,  “Peki, bu aradaki fark nedir? Yani gelirimiz güzel, 2 milyar 480 milyon da 2 milyar 687 milyon nedir? Arada 252 milyon 911 bin liralık bir fark var. Bu 252 milyon liralık kısım; burada görünmeyen, bütçe giderlerinde görünmeyen; bir önceki dönemin banka borçları, anaparası ve faiz ödemeleridir. Bir kere bunu söyleyelim. Yani biz bu bütçeyle, 2 milyar 480 milyon liralık gelir bütçesinin evvela 252 milyon 911 bin liralık kısmını bir önceki dönemin anapara ve faiz giderleri olarak ayırdık. Taksiti geldi, günü gününe ödedik. Ödemeye de devam ediyoruz” diye konuştu.

‘400 MİLYON DOLAR BORÇLA DEVRALDIĞIMIZ BELEDİYENİN ŞU ANDA 107 MİLYON DOLAR BORCU VAR’

Devraldıkları borç yükünün 2 milyar 246 milyon 949 bin lira olduğunu belirten Başkan Seçer, bunun 1 milyar 582 milyon 783 bin lirasının banka borcu, geri kalan 664 bin 166 liralık kısmının ise bütçe kaleminde ‘emanetler’ olarak görülen piyasa borcu olduğunu söyledi. Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Dolar bazında, o günkü dolar kuruyla biz 400 milyon dolar Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin borç yüküyle başladık 3 yıllık icraatımıza. Bunun 282 milyon doları banka borcuydu, dolar 5,6 TL. Açık hesap borcu yani emanetler kısmındaki borcu 118 milyon dolardı. Şimdi gelelim Mart sonu itibariyle; Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcu 400 milyon dolardan, dolar bazında 107 milyon dolara düşmüş. TL bazında, 2 milyar 247 milyondan 1 milyar 583 milyona düşmüş. 400 milyon dolar borçla devraldığımız belediyenin şu anda 107 milyon dolar borcu var. Bu süre içerisinde 2019 yılında aldığımız 164 milyon liralık borç da bunun içinde. Onun faizi de bunun içinde.”

‘BİZ BELEDİYEDE MALİ DİSİPLİNİ SAĞLAMIŞ BİR YÖNETİMİZ’

Yapılan eleştirilerde gelir-gider tablosunun referans alınması gerektiğine dikkat çeken Başkan Seçer, “Şu anda asıl canımızı yakan faizli borçlardır. Bizim 1 milyar 582 milyon 783 bin TL’lik yani 282 milyon dolarlık banka borcu, TL bazında 164 milyon artı faizi de ilave edin 2019’da aldığımız banka borcunu; 710 milyon 689 bin TL’ye, bugünkü döviz kuruyla 48 milyon dolara düştü. Tablomuz budur. Biz belediyede mali disiplini sağlamış bir yönetimiz. Biz ne yaptığımızı, nasıl yürüdüğümüzü biliyoruz. Biz tefeciye boğulmuyoruz. Biz alacaklının önünden kaçmıyoruz. 1 liralık malı 2 liraya yaptırmıyoruz. İhalelerimizin bedelleri açık seçik orada” ifadelerine yer verdi.

‘BİZ NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ, ONUN İÇİN BU GEMİ GİDİYOR’

Türk Lirası ve döviz bazında kendi dönemlerinde yaptıkları köprülü kavşakların maliyetlerinin de önceki döneme göre daha ucuza yapıldığını vurgulayan Başkan Seçer, “10 milyon dolar, 2017 koşullarında yapılan köprülü kavşak. Bugün, bu demir fiyatlarıyla, bu çimento fiyatlarıyla, bu fore kazık maliyetleriyle 4 milyon 294 bin dolara yapılmış. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Onun için bu gemi gidiyor” dedi. Büyükşehir’e çok para geldiği, bu nedenle paraya ihtiyaçları olmadığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Başkan Seçer, “Ben hangi ortamda ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi güçsüzdür’ dedim? Ben hangi ortamda ‘Mersin güçsüz bir kenttir, vizyonsuz bir kenttir’ dedim? ‘Fakir fukara bir kenttir’ dedim? Benim kentim güçlü bir kent, bunu her yerde söylüyorum. Benim belediyem güçlü bir belediye. Şunu da ilave ediyorum; belediyecilikte hırsızlığı engelleyin, israfı engelleyin, gelen para pekala da yeter. Bütün belediyelere yeter. Bir belediye başkanı olarak bunu haykırıyorum. Biz, ciddi anlamda borçlanmadan 3 yılımızı geçirdik. Hiçbirinizin Mecliste, hiçbir vatandaşımızın, hiçbir muhtarımızın herhangi bir konudaki talebini biz ‘bütçemiz yok, paramız yok, akaryakıtımız yok, asfaltımız yok’ deyip zinhar geri çevirmedik” ifadelerine yer verdi.

SEÇER, MERSİN METROSU’NU DEĞERLENDİRDİ

Mersin Metrosu’na ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“16 Ağustos’ta borçlanma yetkisini verdi Meclis. Bu, Cumhurbaşkanlığı’na gitti. Strateji Bütçe Başkanlığı’na. Yeni yıldan önce Hazine ve Maliye Bakanlığı’na geldi.  Görüş geldi. O ara bir Bakan değişikliği oldu. Kısmet bu ya. Sonra yılı devirdik. Yıl bitti. Dediler ki, ‘Tekrar görüşe gitmesi lazım.’ Bunu Meclis’te konuşmuştuk. Biz uzun uğraşlar sonucunda Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın görüşünü Hazine’ye şu anda gönderdik. Şu anda orada imzada bekliyor. Ben de yaklaşık 1 aydır Sayın Cumhurbaşkanı’ndan randevu bekliyorum. Şimdi bunu vatandaşlarımızın da dinlemesini istiyorum. Yatırım programına alınmış bir projedir Mersin Metrosu. 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Strateji Planı’nda, yatırım programında vardır. Yatırım programına alınmış bir projenin dış finansman onayı niye verilmez? Belli bir hesap tekniği var. Eğer belediyenin borcu o hesap tekniği sonucu çıkan rakamdan yüksekse verilmez. Benim son bilançom burada. O hesaplama tekniğine göre de rakamları koyuyorum, çıkan sonuç rakamın çok altında.”