Göçmen’deki katlı kavşak 85 günde trafiğe açıldı

Göçmen’deki katlı kavşak 85 günde trafiğe açıldı mansetci.com

Büyükşehir Belediyesi’nin 85 günde yaptığı Göçmen’deki katlı kavşağı açıldı.


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin önemli ulaşım projelerinden birisi olan Göçmen’deki katlı kavşak çalışmaları tamamlandı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Meral Seçer’in araçlarıyla kavşaktan geçiş yapmalarının ardından 85’inci gününde kavşak trafiğe açıldı. Başkan Seçer, olumsuz hava koşullarına rağmen kavşak çalışmalarının 84 günde tamamlandığını ifade ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi daha etkin, efektif ve çabuk hizmet yapan bir belediye haline geldi” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi tarafından yapımı tamamlanan Göçmen’deki katlı kavşağın açılışında bürokratlar, daire başkanları ve teknik ekip de yer aldı. Ayrıca Başkan Seçer’e Mersin Bisikletli Gezginler Derneği üyeleri ve Mersin Bisikletli Kadınlar da eşlik ederek, bisikletleri ile bisiklet yolundan geçti. Katlı kavşakta yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesi için Fen İşleri Dairesi’nin yapımını tamamladığı Göçmen’de 2, Beşyol’da da 1 adet üst geçit yer alıyor.

SEÇER: ‘BU KATLI KAVŞAK, AKILLI KATLI KAVŞAK’

Başkan Seçer, aracı ile kavşaktan geçtikten sonra yaptığı değerlendirmede, “Bu kavşağın Doğu-Batı aksı 755 metre. Kuzey-Güney aksı da 440 metre. Diğer taraftan kapalı kısım da 86 metre. Üzerinde manevra yapacak, dönüş yapacak araçlara da muazzam bir alan sağlıyor. O açıdan çok iyi oldu bu. Diğer taraftan bu katlı kavşak, akıllı katlı kavşak. Çünkü eğimi % 3-3,5 civarında. Bu önemli bir eğim oranı. Ayrıca, kapalı kısımdaki aydınlatmalar gün ışığıyla eş zamanlı olarak sensörler vasıtasıyla ayarlanabiliyor. O da çok önemli ve ilk bisiklet yoluyla beraber tasarlanan katlı kavşak bu. Bizim Kuzey-Güney aksında stadyum, sahil Adnan Menderes Bulvarı arasında 5 bin 700 metrelik bu güzergâhta bisiklet yolu var. Bu katlı kavşak o bisiklet yolunu birbirine bağlıyor” dedi.

‘BÜYÜKŞEHİR DAHA EFEKTİF VE ETKİN HİZMET YAPAN BİR BELEDİYE HALİNE GELDİ’

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımlarda birinci derecede hassasiyet gösterdiği konunun çalışmaları bir an önce sonuçlandırmak olduğu vurgusunu yapan Başkan Seçer, “Neden? Çevreye fazla zarar vermemek, vatandaşın mağduriyet yaşamamasını sağlamak için. Hatırlayacağınız gibi 8 Nisan 2019'da mazbata aldım. Belediye Başkanlığı görevine başladım arkadaşlarımla beraber. Kuvayı Milliye Kavşağı akamete uğramıştı, inşaat durmuştu, müteahhit bırakmıştı. Seçim öncesi sözüm vardı, ‘gelir gelmez katlı kavşağınızı bitireceğim’ diye ve o sözümüzde durduk. 8 Nisan ile 19 Mayıs arası o süre içerisinde katlı kavşağın yapımını tamamladık. İkinci katlı kavşağımız da Sevgi Katlı Kavşağı’dır. Onu da 87 günde tamamladık. Bugün trafiğe açtığımız Göçmen Katlı Kavşağı da 84 günde tamamlandı, dün akşam itibariyle. 8 Ocak’ta başlamıştık. Bugün 85’inci günü trafiğe açıyoruz ve bu 85 günün de 42 gününde hava muhalefeti, yani yağmur vardı. Bunu da göz önünde bulundurduğunuz zaman demek ki Mersin Büyükşehir Belediyesi daha etkin, daha efektif, daha çabuk hizmet yapan bir belediye haline geldi” diye konuştu.

MERSİNLİLER YENİ KATLI KAVŞAĞI SEVDİ

Göçmen’de yaşayan vatandaşlardan Ömür Işık, katlı kavşağın kendilerine büyük kolaylık sağlayacağını belirterek, “Biraz sıkışıklığı yaşadık açıkçası bu dönemde ama çok kısa sürede, güzel bir şekilde bitirdiler. Tebrik ediyorum, herkesin emeğine sağlık. Herkes için hayırlı olsun” dedi.

‘KARINCA GİBİ ÇALIŞIYORLARDI’

Lütfiye Beştaş, çalışma alanına çok yakın bir yerde oturduğunu ifade ederek, “Mersinimize hayırlı, uğurlu olsun. Çok güzel bir çalışma. Hepsi çok güzel çalıştı. Karınca gibi çalışıyorlardı. Burayı bir günde boyadılar. Yağışları, balçıkları yaşadılar, çamur içinde çalıştılar. Tabii ki çok mutluyuz. Ne güzel katlı kavşağa kavuştuk. Yakında Metro’ya kavuşacağız inşallah. Çok güzel bir duygu” diye konuştu.