Akkuyu NGS işçileri konuştu: Araçlar bakımsız

Akkuyu NGS işçileri konuştu: Araçlar bakımsız mansetci.com

Akkuyu NGS’de bir haftada 2 kazanın ardından konuşan işçiler, araçların bakımsız ve eski olduğunu söyledi.


Mersin’in Gülnar ilçesinde inşaatı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) çalışan işçileri taşıyan servisler, bir hafta içerisinde iki kez kaza yaptı.

Güvenlik nedeniyle ismini vermeyen işçiler servis araçlarının sürekli arıza yaptığını aktardı. Kazaların göz göre geldiğini ifade eden işçiler, yaşanan son kazada aracın frenin patlamasının buna kanıt olduğunu belirtti.

63 İŞÇİ YARALANDI

Santralde çalışan işçileri 22 Şubat’ta Silifke ilçesine bağlı Sipahili Mahallesi’nden alan aracın sürücüsü, direksiyon hakimiyetini kaybederek, önce bariyerlere çarptı daha sonra şarampole yuvarlandı. Meydana gelen kazada, 42 işçi yaralandı.

Bir başka servis aracı da 27 Şubat’ta Büyükeceli Mahallesi’ndeki Mersin-Antalya Kara Yolu mevkiinde karşı yönden gelen 33 KR 401 plakalı araca çarparak, kayalıklara devrildi. Servis aracının freninin patladığı belirtilen kazada bir kişi yaşamını yitirirken, 21 kişi yaralandı.

‘ÇALIŞMA KOŞULLARI REZALET’

Kendilerine tahsis edilen servislerin eski model olduğunu ifade eden bir taşeron işçi, “İşçileri taşıyan otobüslerin bir kısmı eski, ara sıra arıza verdiğini görüyoruz. Bundan daha önemlisi servis şoförleri kaç saat çalışıyor, bilmiyorum ama bildiğim sürekli dalgınlar. Bu kazalar son dönemde artıyor. Araçların kontrolleri yapılmıyor. Son kazada aracın freni patlayıp böyle bir şey olması da bunun kanıttır” dedi. İşverenlerin çalışanları düşünmediğini vurgulayan işçi, servis, yemek ve yattıkları yerin kötü olduğunu ifade etti.

Bir başka işçi de, çalışma koşullarını “rezalet” olarak nitelendirdi. İnsani olmayan koşullarda çalışmak zorunda kaldıklarını aktaran işçi, şöyle dedi: “Servis araçları eski, bazen arıza veriyor. Bindiğimiz aracın çıkardığı sesinden bile korkuyoruz. Son yaşanan iki kazadan sonra daha çok korkmaya başladık. (MA)