Atık kağıt işçilerine şimdi de ’trafik’ engeli!

Atık kağıt işçilerine şimdi de ’trafik’ engeli! mansetci.com

Mersin’de atık kağıt toplayan emekçilerin tek gelir kaynağı olan çekçekler ‘trafik’ bahanesi ile toplatıldı.


Ayşenur Önal

Atık kağıt toplayan emekçilerin çekçekleri CHP’li belediyenin zabıtaları tarafından “sosyal yaşamı ve trafiği olumsuz etkileme” gerekçe gösterilerek toplatıldı. Asıl rahatsızlığın yoksulluk olduğunu vurgulayan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl Örgütü, işçilerin elindeki tek geçim kaynağının toplatılması yerine yoksulluğa çözüm bulunması çağrısı yaptı.

Güvencesiz çalışma koşulları ve uzun mesai saatleriyle yaşamak zorunda kalan atık kağıt emekçileri, geçen aylarda polis ve zabıta tarafından düzenlenen operasyonlarda saldırıya uğramış, çekçeklerine el konulmuş ve gözaltına alınmışlardı.

İktidarın emekçilere saldırıları devam ederken Mersin’in Mezitli ilçesinde CHP’li Mezitli Belediyesi zabıtası tarafından atık kağıt işçilerinin çekçek adı verilen araçları toplatıldı.

Sosyal medyada yapılan faaliyeti duyuran belediye, “Zabıta ekiplerimiz, kağıt toplayıcılarının kullandığı sosyal yaşamı ve trafiği olumsuz etkileyen çekçek adı verilen araçlara el koydu” sözleri ile olayı paylaştı.

TİP’TEN TEPKİ

TİP Mersin İl Örgütü, ekonomik krizin ortasında işçilerin CHP’li bir belediye tarafından açlığa mahkum edilmesine tepki gösterdi. Ülkedeki reel işsizliğin yüzde 30’lara yükseldiği bu dönemde emekçilerin ellerindeki tek sermayeyi almanın doğru olmadığını vurgulayan TİP Mersin İl Başkanı Uğurcan Esiroğlu, “İnsanlar iş bulmakta zorlanıyorlar ve kâğıt toplayan işçilerde doğal olarak bu insanlardan oluşuyorlar. Artık açlık o kadar büyük seviyeye ulaşmış ki insanlar ne kadar kayıt dışı da olsa ki bu arkadaşlar kayıtlı bir şekilde yapmanın da mücadelesini veriyor ve bu işi yapıyor. Bu insanların kamyonet alıp dolaştıracak bir ekonomisi yok en nihayetinde. Kendi imkanlarıyla yapmaya çalışıyorlar” sözlerine yer verdi.

‘ASIL ÇEVREYE RAHATSIZLIK VERECEK ŞEY BU İNSANLARIN AÇ KALMASI’

Esiroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bir de çevreye rahatsızlık verdikleri söyleniyor, asıl çevreye rahatsızlık verecek şey bu insanların aç kalması. Bu insanlar bunu daha hijyenik daha ekonomisi uygun koşullarda yapmayı elbette isterler. Fakat ne belediyeler ne iktidar ön açıcı bir adım atmak istemiyor ve insanlarda bu işi böyle yapmak zorunda kalıyorlar. Belediye çevreye rahatsızlık veriyor diye araçları toplamış, bu işlerle uğraşacağına işini yapsın halka hizmet götürsün.”

‘CHP GELDİĞİNDE YİNE YOKSULUN TEPESİNE BİNEREK Mİ BU ÜLKEYİ YÖNETECEK?’

Ankara Valiliği’nin sözlü talimat ile işçilerin çekçeklerini toplattığını hatırlatan Esiroğlu, “Geliyor gelmekte olan diyebiliriz. Yani ‘CHP geldiğinde yine yoksulun tepesine binerek mi bu ülkeyi yönetecek?’ gibi bir soruyla karşı karşıya kalıyoruz. Bunu yapacağına bu arkadaşları belediyede istihdam edebilir. Bir kılıf uydurulur ve bu arkadaşlar belediye bünyesinde çalıştırılır ve sistemli ilerler. Bu durumun çok zor olduğunu düşünmüyorum, çöpü belediye topluyor zaten, toplarken de ayrıştırma işini de kendi bünyesinde yapar ve kağıt toplayan işçilere istihdam sağlar” diye konuştu.