Metro projesine Cumhur İttifakı engeli

Metro projesine Cumhur İttifakı engeli mansetci.com

Mersin’e yapılmak istenen metro projesi için borçlanma talebi AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri tarafından reddedildi.


Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Şubat ayı 2. Birleşim Toplantısı gerçekleştirildi. Meclis’in en önemli gündem maddelerinden birini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Metro projesi için borçlanma yetkisi talebi oluşturdu. Seçer’in 2 milyar 489 milyon 543 bin liralık yetki talebi, Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyeleri tarafından reddedildi.

AKP ve MHP’li meclis üyelerinin şerh koyduğu borçlanma yetkisi talebi ile ilgili konuşan Başkan Seçer, “Önce şu yanlışı düzeltelim; biz bugün Belediye Meclisi’nden borçlanma yetkisi istiyoruz, borçlanmıyoruz çünkü borçlanamıyoruz. 900 milyon TL borçlanma yetkisi 16 Ağustos 2021 tarihinde tarafıma verildi. Aradan 6 ay geçti, ben hala borçlanamadım. Neden borçlanmadım? Çünkü işler Meclis’in bana borçlanma yetkisi vermesi ile bitmiyor. Bunun Cumhurbaşkanlığı Strateji Daire Başkanlığı’nda bir onay süresi var. Ardından Hazine’de onay süresi var. Dolayısıyla şu anda oradan, imzadan çıkmadığı için belediyemiz metroyla ilgili daha bir delikli kuruş dahi borçlanmadı. Bir kere bu yanlışı düzeltelim. ‘900 milyon TL borç verdik hele bunu bir tüketin, ondan sonra yeni krediye bakarız’. Tekrar söylüyorum; biz onu daha kullanamadık ki tüketelim” dedi.

EBRD kredisi ile alınacak 118 otobüs ve Metro projesi ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’nda dış finansman gerektiren 2 projelerinin olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, otobüs alımı için de aynı aşamalardan geçtiklerini hatırlattı. Başkan Seçer, Meclis onayı olmadan finansman bulamadığını ve sözleşme yapamadığını vurguladı.

‘BU BİR VİZYON PROJESİ, GÜNAHTIR YAPMAYIN’

Metro projesinin ihale ve sözleşme sürecini anlatan Başkan Seçer, 19 Ekim 2021’de sözleşmeyi yaptıktan 15 gün sonra yer teslimi yapıldığını söyledi. Seçer, “Yani 3.5 ay önce. O günden bugüne kadar harcanan para 100 milyonu geçti. Şantiyeler kuruluyor; bir de şu var metro dediğiniz yer altında TBM’ler deler gider ya da aç-kapa yapacaksınız, o inşaat tamam. Ama asıl TBM’in yapımı; yani o yeraltından tüneli açacak matkabın; bunların siparişi, kaporası, yapacağınız istasyonların uygulama projeleri hepsi yapıldı; şu anda hazır. Mart ayında 3 Ocak’tan başlıyoruz Koruma Kurulu’nun kararına göre. Gar istasyonu ve Marina kavşağından batıya doğru da aç-kapaya başlıyoruz Fuar kavşağına doğru. Yani bu çalışmalar devam ediyor. Hepiniz inşaat işini bilirsiniz. Para varsa inşaat devam eder. Matkabı yerin altına koyduk yani TBM’i, çalışmaya başladı. Günde 20 metre yer kazarak gidiyor. Arkadaşlar hak edişleri ödemezseniz o durmaz. Durduğu noktada olmaz, proje başarısız olur. Bu bir vizyon projesi, günahtır yapmayın” dedi.

‘600 MİLYONU BASACAK DARPHANEM OLSA, HİÇ BURADA BU KADAR NEFES TÜKETMEM’

Bir Meclis üyesinin, 900 milyonluk kredi ve 600 milyonluk öz sermaye birleştirildiğinde 5 kilometrelik inşaatı gerçekleştirebilecekleri iddiasına yanıt veren Başkan Seçer, “600 milyonu basacak darphanem olsa, hiç burada bu kadar nefes tüketmem zaten. Benim darphanem yok. Yani o kadar çok basit bir hesap üzerinden gidiyorsunuz ki bunun gerçekle alakası yok. Lütfen gerçeği yansıtmayan, insanları yanıltıcı hesaplar yapmayın. Para da falan basamıyoruz yani. Yani belediyelerin Merkez Bankası gibi Başkan’a bağlı bir kurumu olsa dersin ki ‘Bas bas paraları Metro’ya’ dersin olur biter ama böyle bir imkanım yok” diye konuştu. Başkan Seçer, Meclis üyelerine “Siz istiyorsunuz değil mi Metro projesini? Bana bir söylesin, ne zaman uygun? Gelecek aya, öbür aya, hangi aya? Böyle bir çalışmanız var mı? Bu 2 milyar 400 milyon dış kredinin hangi şartlarda, ne zaman temin edilip hesabımıza gireceğinin bir çalışması var mı? Yok. Ama benim var. Sizin de varsa beni ikna edin, bekleyeyim. Ama yok” sözleriyle seslendi. 

‘MERSİN BU PROJEYE İNANIYOR’

Bazı Meclis üyelerinin borçlanma yetkisi için erken davranıldığı yönündeki iddiaları üzerine Başkan Seçer, konuyu örnekler vererek anlattı. Başkan Seçer, “10 katlı apartman yapıyorsun. 10 milyon lira para harcayacaksın. Cebinde 1 milyon lira var. Hele bir başlayalım. Bismillah, başladık. İyi başladın da 2 yılda apartmanı bitireceksin. Bir ay geçti, para bitti. Tedbirini almamışsın ne olur inşaat? Usta parasını almazsa; tuğla üzerine tuğla koymaz, betoncu beton göndermez, çimentocu, demirci satış yapmaz, işçi çalışmaz. Adam nasıl çalışsın müteahhit? Müteahhit kendini garantide görecek. 900 milyon çıkmak üzere. Başkan Meclis’ten onayı aldı. Demek ki işler yürüyor. Mersin bu projeye inanıyor. Siz herkesi demoralize ediyorsunuz. Anlamıyorum yani. Bana, ‘erken Başkan’ diyorsanız, ikna oldum. Ne zaman, o zaman getireyim? Bana onu söyleyin. Nakit akışını da söyleyin” dedi.