Polis işkencesine ÖHD’den tepki

Polis işkencesine ÖHD’den tepki mansetci.com

ÖHD, yanlışlıkla gözaltına alınıp polislerden işkence gören İsmail ve Serhat Yolgın olayını tepki gösterdi.


Ayşenur Önal

Mersin'in Akdeniz ilçesine bağlı Çilek Mahallesi’nde bulunan Yolgın ailesinin evine Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Narkotik Şube polislerince baskın düzenlendi. Evin araması sırasında yanlış adrese baskın yapan polislerle tartışan İsmail ve Serhat Yolgın adlı kişiler, polislerce darp edilerek gözaltına alındı. İsmail ve Serhat Yolgın, polis aracında ve götürüldükleri Emniyette polisin şiddetine maruz kaldı. Vücutlarının farklı yerlerinden yaralanan İsmail ve Serhat Yolgın darp raporu alırken, haklarında "görevli memura görevini yaptırmamak için direnme" suçlamasıyla işlem yapıldı. İsmail ve Serhat Yolgın sevk edildikleri Mersin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İsmail ve Serhat Yolgın, kendilerini darp eden polisler hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yaşanılan olayın ardından Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mersin Şubesi açıklama yaptı. Açıklamayı ÖHD Mersin Şube Başkanı Hoşyar Sarıyıldız okudu.

POLİSLER YANLIŞLIKLA İŞKENCE ETTİ!

İsmail Yolgın ve Serhat Yolgın’ın akrabalarının ikamet adreslerinin polisler tarafından basıldığını kaydeden Sarıyıldız, “Evde aramayı yapan polis memurları tarafından ilk önce aramanın yapıldığı evin önünde, daha sonrasında bindirilmiş oldukları polis aracında ve son olarak da götürüldükleri Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Ek Binasının Narkotik Büro katındaki kamerasız bir odada saatlerce sistematik bir şekilde fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalmışlardır. İsmail Yolgın ve Serhat Yolgın maruz kaldıkları işkence esnasında baygınlık geçirmeleri üzerine işkenceci polisler tarafından üzerlerine kova ile soğuk su boşaltılmak sureti ile ayıltılmış ve işkenceye devam edilmiştir” diye olayı anlattı.

‘POLİSLER TEDAVİYE ENGEL OLDU’

Gözaltı işleminin hemen ardından doktor raporu alındığını kaydeden Sarıyıldız, mağdurların 3 saat sonra raporu alabildiğini söyledi. Sarıyıldız açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İşkenceci polis memurları mağdurların hastanede tedavilerinin yapılmasına engel olarak hastaneden çıkarmışlardır. Suçlarını ört bas etmek isteyen işkenceci polis memurları tarafından İsmail YOLGIN ve Serhat YOLGIN hakkında görevli memura mukavemet iddiası ile tutanak tutularak haklarında işlem başlatılmış ve adliyeye sevk edilmişlerdir.

İsmail Yolgın ve Serhat Yolgın, üstleri ve başları paramparça edilmiş ve kan revan içinde bırakılmış halleri ile çıkarıldıkları adliyede maruz kaldıkları işkenceyi anlatmış olmalarına, işkenceci polislerden şikayetçi olmalarına ve söz konusu yaşanan olay mağdurlarının görüntüleri ile birlikte medyaya yansımış olmasına rağmen; bugüne kadar Mersin Valiliği tarafından işkenceci polisler hakkında idari soruşturma başlatılmamıştır. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı mağdurların şikayetine rağmen adli soruşturma başlatmamıştır. Bugüne kadar Mersin Valiliği ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

‘İŞKENCECİ POLİSLERİN KORUNMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

Her ne kadar yaşanan bu vahim olaya ilişkin Mersin Valiliği, Mersin Emniyet Müdürlüğü ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı üç maymunu oynayarak olayın sönümlenmesini ve kamuoyuna daha fazla yansımadan unutulmasını umut ediyorsa da, bizler hak savunucuları ve mağdurlar vekilleri olarak; işkencenin ve kötü muamelenin rutin bir kolluk uygulaması haline gelmesine ve işkenceci polislerin korunmasına müsaade etmeyeceğimizin, işkenceci polislerin yargılanması ve hak ettikleri cezaları almaları için tüm yasal yollara başvurduğumuzun ve başvuruların takipçisi olduğumuzun duyarlı kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.”