Akkuyu NGS için patron toplantısına tepki!

Akkuyu NGS için patron toplantısına tepki! mansetci.com

Halk nükleere karşı dururken Akkuyu NGS yatırımlar için patronlarla buluşma ayarladı. Yatırımlar için patronlara seslenen Akkuyu yönetimine tepki gösteren Mersinli nükleer karşıtları, “Ticaret yapmak adına şehrimize bölgemize ihanet etmeyin. Gelecekte herkesin etkileneceği bir felakete siz de destek olmayın” diye seslendi.


Ayşenur Önal

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde yapımı devam eden Akkuyu NGS patronları, Mersin’de buluşuyor. Açılmadan dahi çevre katliamları ve iş cinayetleriyle gündemden düşmeyen Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), patronlara çağrı yaparak “Akkuyu NGS Projesi Tedarikçileri Semineri” düzenliyor.

‘Temiz enerji’ diye halka tanıtılan ama yapımı sırasında dahi defalarca patlamalarla, kazalarla, iş cinayetleri ve hak gaspları ile anılan santralin açılmasıyla birlikte Akdeniz’in 0,5 derece ısınacağı ise yüklenici firma çalışanları tarafından itiraf edilmişti.

 

‘GELECEKTE HERKESİN ETKİLENECEĞİ BİR FELAKETE SİZ DE DESTEK OLMAYIN’

Düzenlenen seminerin ticaret odalarına albeni yaratmak olduğunu söyleyen Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) dönem sözcüsü Uğur Tulay, “Ticaret yapmak adına şehrimize bölgemize ihanet etmeyin. Gelecekte herkesin etkileneceği bir felakete siz de destek olmayın. Ticaret yapmak uğruna geleceğimizi karartmayın. Bu felakete ortak olmayın. Akkuyu Nüklere Güç Santraline ilişkin hala cevap verilmeyen sorular var. Bu sorular karşılık bulmadan bu felakete ortak olunmamalı. Akkuyu’nun oluşumunda; betonun çatlaması, patlamalar gibi olumsuzluklar görüyoruz. Ticaret esnasında bunlara siz de maruz kalabilirsiniz. Onlarca sorunun cevabı yokken bu felakete ortak olmayın” diye seslendi.

 

‘AKKUYU NGS’NİN PATRONLARI BULUŞUYOR. İŞÇİLER SEFALET YAŞIYOR, DOĞA CAN ÇEKİŞİYOR!’

“İşçiler sefalet yaşıyor, doğa can çekişiyor!” diyerek patron buluşmasına tepki gösteren Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl Örgütü, “İş cinayetleri ve patlamalarla anılan, işçiye Covid-19 salgınında konteyner reva gören, maaşlarını vermeyen, açlığa mahkum eden; Akdeniz'in doğal yaşam alanlarını, soyu tükenmekte olan fok balıkları, koruma altında bulunan Deniz kaplumbağaları ve Caretta caretta kaplumbağalarının yaşam alanını yok eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin patronları buluşuyor. Akdeniz’de insanlığın ve yaban hayatın geleceğini elinden almak isteyen patronların nükleer güzellemesi yapmasına itiraz ediyoruz!” sözlerine yer verdi.

 

‘NÜKLEER ENERJİ BUGÜN ÜLKEMİZ VE DÜNYAMIZ İÇİN TEHDİT’

TİP yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Akkuyu Nükleer Santrali daha inşaatı sürerken bile birçok işçiye mezar olurken pek çoğunun da yaralanmasına sebep olmaya devam ediyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine dönük önlemlerin yetersiz kaldığı inşaatta oluşan çatlaklar, göz göre göre yaşanan teknik kazalar ise şimdiden halk sağlığını hiçe sayan tablolar yaratmasına yetti.

Türkiye 40 yıldır, enerjide dışa bağımlılığın son bulacağı, silahlanma yarışında var olunacağı, işsizliğe karşı istihdam yaratacağı rüyası ile nükleer santral kurma argümanlarını dinliyor. Bir zamanlar ‘temiz enerji’ olarak anlatılan nükleer enerji bugün ülkemiz ve dünyamız için tehdit anlamını taşıyor.

Dünya iklim krizi ile mücadele ederken, ‘temiz enerji’ diye bize yalan söyleyen ve Akdeniz’deki tüm canlı yaşamını etkileyecek bu proje rant kapısından başka bir şey değildir. Karşısına çıkan tüm felaketleri fırsata çeviren patronların, geçtiğimiz bu kriz günlerinde yeniden fırsat arayışında oldukları açıktır.

 

‘SARAY REJİMİNİN RANT POLİTİKALARI İLE DOĞA VE YAŞAM YAĞMALANIYOR’

Saray rejiminin saldırganca uyguladığı rant politikaları ile doğamız, yaşamımız yağmalanıyor. Bu rejimin geceli gündüzlü çalışan işçilerin emeğini bir avuç şirket sahibine dağıtmanın, Mersin’i talan etmenin, doğamızı sömürmenin yeni arayışları içerisinde olduğunu görüyoruz.

Onlar işçilerin sırtından servetine servet katarken; işçilerin yoksulluk, güvencesizlik altında ezilmelerine izin vermeyeceğiz. Doğamızın bir avuç patron para kazansın diye yok olmasına izin vermeyeceğiz.

Ne bir ağaç ne bir insan.

Bir can daha eksilmeyeceğiz!

Doğada ve Yaşamda İnat Edeceğiz.

Nükleere İnat Yaşasın Hayat!”

 

‘ENERJİ İHTİYACIMIZA ÇARE NÜKLEER ENERJİ DEĞİLDİR’

Nükleerin ‘yeşil enerji’ olarak telaffuz edilmesine tepki gösteren Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can, “Avrupa Komisyonunda yeşil enerji standardizasyonu kapsamında nükleer enerjiyi “yeşil” yatırımlar sınıfına dahil etmeyi amaçlayan girişimler hızlandı. Nükleer enerjinin çevre dostu, yeşil bir yatırım olduğu, iklim krizine neden olmadığı söylemi son zamanlarda kentimizde de destekçi bulmaya başladı. Bu söylemlerin hem iklim krizi ve çevre sorunlarının temel nedenlerinin tam olarak anlaşılmadığını hem de halk sağlığı açısından oldukça kaygı verici gelişmeler olduğunu belirtmek istiyorum. Enerji ihtiyacımıza çare nükleer enerji değildir. Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve daha pek çok doğa dostu üretim modeli varken asla! Ayrıca, Akkuyu nükleer santralinin ekonomik maliyet etkinliği, yaşadığımız tarihi ekonomik buhran, artan yoksulluk seviyesine olan katkısı ve gelecek dönem elektrik maliyetlerinin analizi, ele alınması gereken diğer önemli başlıklar arasındadır” sözlerine yer verdi.

 

SEMİNER KATILIMCI LİSTESİ

Etkinlikte; Rosatom - Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkan Yardımcısı ve Müdürü Alexander Voronkov, Akkuyu Nükleer A.Ş İnşaat ve Üretim Direktörü Denis Sezemin, Akkuyu Nükleer A.Ş Yerelleştirme Müdürü, Kamu Kurumları ile İlişkiler Müdürlüğünden Azat Odekov, Akkuyu Nükleer A.Ş. Satınalma Direktörü Nelly Urazova , Akkuyu Nükleer A.Ş İdari Destek Direktörü Alexey Brodetskiy, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Altyapı Geliştirme Daire Başkanlığından Salih Sarı, Mersin Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi Bölüm Başkanı ve Enerji Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökhan Arslan, Akkuyu Nükleer A.Ş. Satınalma Bölüm Müdürü Maxim Balabanov, Akkuyu Nükleer A.Ş. Maria Astakhova Metodoloji, Planlama ve Raporlama Birimi Şefi Maria Astakhova, Titan2 IC İçtaş A.Ş. Planlama ve Parti Oluşturma Departmanı Başkanı Alexander Khilkov, Titan2 IC İçtaş A.Ş. Piyasa İzleme Departmanı Başkanı Rimma Mikhailova, Titan2 IC İçtaş A.Ş. Satın Alma İşlemleri Daire Başkanı Evgeniya Kozlova, Titan2 IC İçtaş A.Ş. Lokalizasyon ve Tedarikçi İlişkileri Birimi Kıdemli Uzmanı, Potansiyel Tedarikçilerle İlişkiler Birimi Galina Makarenko, Titan2 IC İçtaş A.Ş. İşe Alma Bölüm Müdürü Batuhan Kaya, Titan2 IC İçtaş A.Ş. Satınalma Müdürü Malzeme hazırlama ve satın alma ofisi Koray Buru, Meteksan Savunma Sanayi A.Ş. Platform Simülatörleri Direktörü Göksenin Tümer ve Bülbüloğlu Vinç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Satış ve Pazarlama Direktörü A. Önder Topuz konuşmacı olarak katılacak.