"ARTIK BEDEL ÖDEMEK İSTEMİYORUZ"

mansetci.com

Pandemi başından beri iş sağlığı ve güvenliğinin ihlal edildiğini vurgulayan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Daha fazla bedel ödemek istemiyoruz; Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce çalışma alanlarımızda düzenleme yapmaya çağırıyoruz!” dedi.


SHAHBALA SHABALADOV

Ekim ayında iki aylık eylemlilik süreci başlatan Mersin Tabipler Odası bu kapsamda “Çalışma koşullarını iyileştirme, güvenli, sağlıklı çalışma alanı istiyoruz” başlığı ile Toros Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı okuyan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “İlk resmi vakanın açıklandığı 11 Mart 2020’den bugüne 19 ayını geride bıraktığımız Covid-19 pandemisinin yıkıcı etkisini yaşamaya devam ediyoruz. Kuşkusuz geride bıraktığımız bu süreçte pandemiden en çok etkilenen sağlık emekçileri oldu” sözleri ile iktidarın sağlık emekçilerini ve toplumu yok sayan anlayışı nedeniyle önlenebilir bir hastalıktan yüzlerce sağlıkçıyı kaybettiklerini ifade etti.

“İKTİDARIN TUTARSIZ UYGULAMALARININ BEDELİNİ HAYATIMIZLA ÖDÜYORUZ”

Antmen tüm pandemi süreci boyunca hekimler ve sağlık çalışanlarının uygun olmayan çalışma koşullarında uzun süre çalışmak zorunda kaldığını vurgulayarak, “Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, iktidarın bilimsel bilgiye dayanmayan, şeffaflıktan uzak, yerel dinamikleri gözetmeyen, eksik, yanlış ve tutarsız uygulamalarının bedelini biz sağlıkçılar hayatlarımızla ödedik/ödüyoruz” dedi.

Pandemi sürecinin doğru planlanmadığına dikkat çeken Antmen, “Pandemi sürecinde öncelikli planlama birinci basamakta yapılması gerekirken; (test, temaslı takibi, yaşam alanlarının salgına göre düzenlenmesi vb.) bu yapılmadı ve salgın hastanelerde karşılandı. Bu plansızlığın sonucu olarak sağlık çalışanlarının iş yükü arttı, çok sayıda sağlık emekçisi hastalığa yakalandı” şeklinde konuştu.

“İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İHLAL EDİLDİ!”

Uzun saatler kesintisiz çalışma, sık nöbet tutma, her 5 dakikada bir muayene, yoğun iş yükü, şiddete maruz kalma çalışma alanı olan sağlık kurumlarının olağanı haline geldiğini ifade eden Antmen, pandemi öncesinde de karşı karşıya kaldıkları bu sorunların salgınla birlikte daha da derinleşti, çalışma koşullarının daha kötü hale geldiğini vurguladı.

Antmen Sağlık Bakanlığının çalışma alanlarında COVID-19’a ilişkin gerekli önlemleri almadığını belirterek, “Örneğin; ‘mühendislik ve idari önlemleri’ (havalandırma, filtrasyon, nöbet değişimleri öncesi gerektiğinde dezenfeksiyon, fiziksel mesafe bariyerleri oluşturmak, işyerine güvenli ve mesafeli ulaşımı sağlamak...) gibi yükümlülükler yerine getirilmedi. Temel insan hakları arasında yer alan güvenli ortamlarda çalışma hakkı; bu süreçte ihlal edildi. İşçi sağlığı ve iş güvenliği, uygun çalışma ortamı, uygun çalışma süresi, izin ve dinlenme hakkı, uygun işte çalıştırılma, adil ücret ve örgütlenme hakları salgın döneminde göz ardı edildi” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE'DE SAĞLIK ORTAMLARI HER KES İÇİN RİSKLİ HALDE “

Antmen özellikle pandeminin ilk aylarında sağlık çalışanları maske, siperlik, gözlük, eldiven, dezenfektan gibi koruyucu materyallere ulaşmakta ciddi sorunlar yaşadığını, salgının ilerleyen dönemlerinde ise aile sağlığı merkezlerinde, işçi sağlığı ve iş güvenliği gibi birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanları ve işyeri hekimleri yeterli ve nitelikli kişisel koruyucu donanıma (KKD) ulaşım sıkıntısı yaşadığını vurguladı.

Vakaların uzun bir süre gizlendiğini sağlık çalışanlarının bulaş riskiyle karşı karşıya bırakıldığını bildiren Antmen, Türkiye’nin komşu ülkelerinde vakalar ve ölümler hızla artarken Sağlık Bakanlığı sağlık kurumlarında salgın hazırlığı yapma gereği duymadığına dikkat çekti. Antmen Türkiye’de sağlık ortamlarının sadece sağlık çalışanları için değil, Covid-19 dışı hastalığı olanlar için de riskli alanlar haline getirildiğini ve istifa, emeklilik, rapor alma, izin, mola haklarının kullanılması genelgelerle resmileştirilerek engellendiğini açıkladı.

“DAHA FAZLA BEDEL ÖDEMEK İSTEMİYORUZ”

Pandemi sürecinde sağlık alanındaki eksiklerin daha net görüldüğünü belirten Antmen açıklamasında, “Sağlık reformu adı altında sağlığı piyasalaştıran bu sistemin mevcut olumsuzlukları pandemi sürecinde net olarak ortaya çıktı. Çöken sağlık sisteminin bedelini ödüyoruz, daha fazla bedel ödemek istemiyoruz; Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce çalışma alanlarımızda düzenleme yapmaya çağırıyoruz!” sözlerine yer verdi.