NÜKLEER KARŞITLIĞI YARGILANIYOR!

NÜKLEER KARŞITLIĞI YARGILANIYOR! mansetci.com

NKP üyeleri, Fukuşima felaketinin 10’uncu yıl dönümünde yapılmasına izin dahi verilmeyen basın açıklaması için dava edildiler. Bugün ilki görülen dava öncesi konuşan Avukat Sevim Küçük, nükleer karşıtlarının anayasal haklarını kullandıklarını vurgulayarak, “Burada suç işlemekte olan güvenlik güçleridir” dedi.


Fukuşima’da yaşanılan nükleer felaketin yıl dönümünde Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) basın açıklaması yapmak ve ölenleri anmak için havaya balon uçurmak isteyen Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri güvenlik güçleri tarafından engellendi.

Fukuşima’da 11 Mart 2011 yılında yaşanılan nükleer felaketi 10’uncu yılında anmak ve neden nükleere karşı olduklarını anlatmak isteyen nükleer karşıtları eylemi yapamamasına rağmen dava edildi. Bugün ilk duruşması görülen dava öncesi NKP bileşenleri basın açıklaması yaptı.

‘YARGILAMA TAMAMEN HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI’

Mersin Adliyesi önünde konuşan Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir, “Nükleer santralle ilgili olan durum hepimizin hassasiyeti. Özellikle Mersin halkının hassasiyeti ki burada yapılan yargılama tamamen haksız ve hukuka aykırı bir yargılama. Tamamen orada arkadaşlarımız anma töreni için orada bulunurken her şeyin yasal olduğu bir anda hukuka aykırı bir şekilde yargılama kovuşturma aşaması yürütülmektedir. Biz her türlü haksızlığın ve hukuka aykırı işlerin karşısındayız. Bugün de Mersi Barosu olarak NKP’nin de doğal üyesi olarak arkadaşlarımızın yanındayız. Umarım hak yerini bulur, suçsuz oldukları da aşikar” dedi.

‘HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN BİR KEZ DAHA ADLİYE ÖNÜNDEYİZ’

Avukat Sevim Küçük ise, “Bugün ne yazık ki bir kez daha yaşam savunucuları olarak hakkımızda açılan bir davayla ilgili olarak savunma yapmak üzere geldik. Aslında savunma yapmaktan çok Anayasal, yasal ve uluslararası sözleşmelerde koyulan haklarımızı dile getirmek ve haklarımıza sahip çıkmak için bir kez daha adliye önündeyiz” sözlerine yer verdi.

‘ANAYASAL HAKLAR ENGELLENDİ’

Fukuşima nükleer felaketinin 10’uncu yılında yapılmak istenen eylemin engellendiğini kaydeden Küçük, “Arkadaşlar nükleer güç sahasına gittiklerinde ne yazık ki anayasada kullanmak istedikleri halkalarını engeller nitelikte güvenlik güçleriyle karşı karşıya kalmışlardır. Ve herhangi bir söz söyleme fırsatı dahi tanımadan onlara karşı güç kullanmak suretiyle olay yerinden uzaklaştırmışlardır. Ve haklarında toplantı, gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefetten dava açılmıştır. Bugün burada talimat mahkemesinde savunmalarını verecekler” diye konuştu.

‘BURADA SUÇ İŞLEMEKTE OLAN GÜVENLİK GÜÇLERİDİR’

Toplantı, gösteri yürüyüş yasasının temel hak olduğunun altını çizen Küçük, “Anayasada da olduğu gibi vatandaşın sağlıklı bir çevrede yaşama hakları mevcuttur ve yine anayasada belirttiği gibi herkesin düşüncelerini ifade etme özgürlüğü söz konusudur. Devlete ve vatandaşa verilen yükümlülüklerden bir tanesi de çevrenin kirlenmesini engellemek ve sağlıklı bir çevre oluşturmak ve korumaktır. Burada suç işlemekte olan güvenlik güçleridir” dedi.