AKP’Lİ MECLİS ÜYESİ 10 YILDIR YAPIMI TAMAMLANMAYAN HAVALİMANIYLA ÖVÜNDÜ

AKP’Lİ MECLİS ÜYESİ 10 YILDIR YAPIMI TAMAMLANMAYAN HAVALİMANIYLA ÖVÜNDÜ mansetci.com

AKP’li Özturan’ın yılan hikayesine dönen Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı’yla övünmesinin ardından, CHP’li Tuluk, “10 yıldır yapılamayan havalimanı. Buna mı övünüyoruz?” diye sorarak, “Hayatın gerçeği eğitim, eğitimi konuşalım” dedi.


İktidarın büyük yatırım vaatlerinden biri olan; 2013 yılından beri 3 kez açılışı yapılan, 7 bakan değiştiren, 9 kez ihale edilen ve sık sık açılış tarihi değiştirilen Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde tartışmalara neden oldu.

AKP’li meclis üyesi Zafer Şahin Özturan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e, “Biz havalimanı yaptık, sizin somut projeniz yok” demesinin üzerine, CHP’li meclis üyesi Haşim Tuluk, “10 yıldır yapılamayan havalimanı. Buna mı övünüyoruz?” diye sordu.

Yandaşlara yapılan ihalelerle tepkilerin odağında olan havalimanı projesi için son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “2022’de tamamlayarak hizmete açılacak” demişti.

‘HAVALİMANI YAPTIK, SİZİN SOMUT PROJENİZ YOK’

Yılan hikayesine dönen havalimanı yapımı Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yeniden gündeme geldi. AKP’li Özturan, “Aylardır şehir adına hizmet bekleyen sorunları konuşacağımıza hep genele girerek gidiyoruz. Normaldir Ankara’nın talimatı ile konuşuyorsunuz. Bizim irademizin ipotek altında olduğunu beyan ediyor, hizmetler durmuş gibi algı yaratıyorsunuz. Lobi yapalım diyorsunuz ya, arada gidip havaalanını görmenizi isterdim. Ama onu yapmayıp burada kürsüde, canlı yayında istediğinizi söyleyip duruyorsunuz. 2022’de ilk uçağımız inecek. Mersin’de ki havalimanı hem ulaşım hem lojistik üzerine çalışacak bir tesis olacak. Süreç uzamış olabilir ama Mersin’de hiçbir şey yapılmamış gibi, Limanı kafaya takmışsınız; liman, liman, liman. Liman Hal Kavşağı vardı, 30 yıldır bekleyen bir yerdi. Yapıldı mı? Yapıldı. Mersin tarihinde yapılmayan o kadar büyük yatırımlar yapıldı ki, tarımda, sporda.

Geldiğiniz günden beri bir tane somut projeniz yok. Gelen projelerin hepsi geçmişten geliyor. Her yerde bizi şikayet ediyorsunuz. Bizi şikayet etmeyin, milletin iradesi ile buradayız. Hiç kimsenin ipoteği altında değiliz, millet iradesi ile konuşuyoruz” dedi.

’10 YILDIR YAPILMAYAN HAVALİMANIYLA MI ÖVÜNÜYORSUNUZ?’

AKP’li Özturan’ın ardından söz alan CHP’li Haşim Tuluk ise “Zafer beye şaşırdım, halktan o kadar uzağız ki bir şeyleri göremiyoruz. Övündüğümüz şey yol yapmak, yol. Yol yapmak artık medeniyet değildir. Önemli olan gençlere, çiftçiye sahip çıkmaktır. Övündüğünüz şeye bak, havalimanı. Mersin büyükşehir ama övündüğünüz şey 10 yıldır yapılamayan havalimanı. Buna mı övünüyoruz? Hayatın gerçeği öğrencilerdir. Biz okurken bahçelerimiz vardı. Neye mahkum ettiniz bizi, 3 katlı, 2 katlı binalarda çocuklar eğitim görüyor. Okulların bahçesi yok. Eğitimi konuşalım, gençliği konuşalım. 2 odalı, 3 odalı yerlere hapsettik. Hayatın gerçeği yol yapmak, havalimanı yapmak değil. Bu memleketin gençlerine sahip çıkmaktır” sözlerine yer verdi.

Seçer, Tuluk’un konuşmasının ardından, Cumhur İttifakı’na bakarak, “Doğru söylüyor, ne diyeyim?” dedi. (Ayşenur Önal)