SURİYE’DEN SIZAN PETROL DOĞU AKDENİZ’E ULAŞTI!

SURİYE’DEN SIZAN PETROL DOĞU AKDENİZ’E ULAŞTI! mansetci.com

Suriye’de bir elektrik santralindeki arıza nedeniyle denize sızan 15 bin ton petrol Samandağ sahiline kadar geldi. Bakan Karaismailoğlu ise Türkiye’nin Doğu Akdeniz’ine ulaşan sızıntıya rağmen kirlilik olmadığını söyledi.


Suriye’de geçen hafta bir elektrik santralinde meydana gelen ve Akdeniz’de hızla yayılan petrol sızıntısı Hatay Samandağ ilçesinin sahiline kadar geldi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Kopernik 1 uydusu tarafından kaydedilen görüntülerde sızıntının yarattığı, 800 kilometrekarelik New York şehri büyüklüğündeki kirlilik gözler önüne serildi.

Bu, başlangıçta düşünülenden çok daha büyük bir kirliliğe işaret ediyor. Zira geçen hafta gelen açıklamalarda sızıntının sadece 26 kilometre kare olduğu ifade edilmişti.

Suriyeli yetkililer sızıntının 23 Ağustos'ta Baniyas elektrik santralinde 15 bin ton yakıtla dolu bir tanktan kaynaklandığını açıklamıştı.

Yetkililer, petrol sızıntısının hızla Kıbrıs’a yaklaştığını açıklamış, bu durum Kuzey Kıbrıs’ta paniğe neden olmuştu. Daha sonra sızıntının rüzgar sayesinde ada kıyılarından bir miktar uzaklaştığı açıklanmıştı.

BAKAN TEDBİR ALDIK DEMİ AMA SIZINTI SAMANDAĞA ULAŞTI

Sızıntının ilerlemesi karşısında Türkiye de harekete geçmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta şu ana kadar ulaşmış herhangi bir kirliliğin söz konusu olmadığını ve sınırlarla ilgili bütün tedbirlerin alındığını söylese de Samandağ’dan gelen görüntüler sahilin petrol ile kaplandığını gözler önüne serdi.

Suriye kaynaklı petrol sızıntısı Doğu Akdeniz'i tehdit ediyor. Karaismailoğlu teyakkuz halinde olduklarını ve bütün tedbirleri aldıklarını duyurmuştu. Karaismailoğlu sızıntı ile ilgili şunları söyledi:

“Geçtiğimiz pazartesi sabahından itibaren teyakkuz halindeyiz. Ülkemizin Suriye sınırından 110 kilometre güneyinde bir elektrik santralinden petrol sızıntısı oldu bu da Akdeniz'e doğru yayılmaya başladı. Öncelikle Kuzey Kıbrıs’ın kıyılarını, denizlerini koruma altına aldık ama şu anda ülkemize ve Kuzey Kıbrıs’a ulaşmış herhangi bir kirlilik yok.

Bütün tedbirlerimizi aldık römorkörlerimiz, teknelerimiz, kirlilikle mücadele gemilerimiz bölgede. Özellikle bu sabah itibarıyla da 13 tır kirlilikle mücadele araçlarımız, ekipmanlarımız, malzemelerimiz İskenderun'a ulaştılar, sınırları çevirdik kirliliğin ülkemize ulaşmaması için.”