Elektrik ve doğal gaza zam kapıda

Elektrik ve doğal gaza zam kapıda mansetci.com

Elektrik ve doğal gaz faturalarının 2 katına çıkması bekleniyor.


Enerji üretimindeki kaynakların maliyetleri günden güne artarken bu durum başta elektrik ve doğal gaz fiyatlarına da zam olarak yansımasına neden olacak. Elektrik fiyatı ile doğal gaz fiyatına gelecek zamlar sonrası elektrik dağıtım şirketlerinin enerji yönetimi bedeli yüzde 20 ila 30 arasında artış gösterecek.

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZA NE ZAMAN ZAM GELECEK?

ABC’de yer alan habere göre; elektrik ve doğal gaza zam geleceği iddiaları güçlü bir şekilde gündemde yer alırken, zamların uygulanacağı tarihte konuşulmaya başlandı. Bu kapsamda 1 Ekim itibari ile elektrik ve doğal gaz faturalarının zamlanacağı öngörülüyor.

EKİM'DE ELEKTRİĞE NE KADAR ZAM OLACAK?

Son haftalarda gündeme gelen elektrik fiyatı ile doğal gaz fiyatı için zam beklentileri gitgide somut bir hale bürünüyor. Ekonomik veriler bu kışın daha çetin geçeceğini gösterirken yurttaş elektrik faturası ve doğal gaz faturası karşısında bir hayli zorlanacak.

Sektördeki iddialara göre, elektrikte sanayi ve ticarethane tarifelerine yönelik 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 20 oranında zam bekleniyor. Konuya ilişkin resmi makamlardan ise şu ana kadar açıklama gelmedi.

Türkiye'de elektrik fiyatı mesken aboneleri için 1 kWh aylık toplam 240 kWh’e kadar 1,48 TL, 240 kWh’ten fazlası için 2,22 TL’dir.